Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otec Hannibal, syn Lecter, nejbizarnější frajeři z pražské zoo

  0:16aktualizováno  0:16
Za vrchol extravagance považoval mravenečníky velké už Salvador Dalí, který se v roce 1969 nechal právě s mravenečníkem na vodítku vyfotografovat u výstupu z pařížského metra. Ani rodina pražských mravečníků není této pověsti nic dlužna: syn Hannibala a Elly byl dnes při slavnostním zahájení 85. sezony Zoo Praha pokřtěn na Lectera.

Dlužno podotknout, že kontroverzní jméno dvouměsíčnímu drobkovi s dlouhým nosem vymysleli chovatelé už krátce poté, co se narodil. A není divu, že z něj byl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek zprvu rozpačitý, jako když chovatelé lachtanů navrhli loňskému mláděti jméno Mamut (o jediném Mamutovi žijícím v zoo více zde).

Fotogalerie

Mládě mravenečníka se narodilo v lednu, a to jako první v historii pražské zoo (více čtěte zde), prozrazení jeho pohlaví a jména si tedy v Troji šetřili právě na zahájení 85. sezony. Slavnostního křtu se ujal zpěvák Miroslav Žbirka.

Chovatelé jsou nadšeni, jak malý Lecter prospívá, přestože ho již zhruba měsíc nevážili. Povyrostl totiž natolik, že není možné ho udržet na váze. Nicméně odhadují, že svoji váhu od narození zhruba ztrojnásobil a váží tedy okolo čtyř pěti kilogramů. Z porodní délky 62 centimetrů už narostl zhruba na 80.

Zatím sice saje jen mateřské mléko od své matky Elly, je ale jen otázkou času, kdy začne ochutnávat její stravu. Což je speciální kaše, připravená ze speciálních sušenek pro mravenečníky, psích granulí, ovoce, rašeliny pro dobré trávení a vody.

Na velikonoční neděli si lze v zoo uplést pomlázku, v pondělí zajít na krmení goril

 • Velikonoční program pražská zoo připravila pro své návštěvníky na víkend i na Velikonoční pondělí. V sobotu si mohou vytvořit velikonoční dekorace, v neděli uplést pomlázku (podrobnosti zde).
 • V pondělí se návštěvníci dočkají nejen velikonočního cvičení se zvířaty v Rezervaci Bororo, ale i speciálního krmení, servírovat se totiž budou velikonoční vajíčka a pomlázky. A to konkrétně na ostrově lemurů (11:00), v pavilonu Afrika zblízka u medojeda (11:30), u slonů (12:00), u nosálů červených (12:30), u supů (13:00), krkavců (13:30), prasátek pekari (14:00) a v Pavilonu goril (15:00). Zvláště tam bude podívaná určitě stát za návštěvu.
 • „Malý Lecter už se hodně osamostatňuje. Začíná i během dne sám lézt po expozici, prozkoumává a očichává okolí, a pak se vrací ke spící matce,“ popisuje kurátor Vít Lukáš, který má mravenečníky velké v pražské zoo na starosti.

  Dodává, že na matce bývá mládě závislé zhruba do roku věku, pak najde nový domov v té nejvhodnější zoo, kterou mu najde koordinátor evropského chovu, aby s vybranou samičkou vytvořil nový chovný pár, tak jako jeho rodiče. I ti přišli do Prahy velmi mladí (o jejich příchodu v srpnu 2014 zde).

  Přestože byl Hanibal menší než Ella, padli si do oka. Odděleni mříží měli možnost se nejprve poznat a očichat se (více zde), takže měli jasno, zda se jim protějšek líbí a přitahuje je. A povedlo se (o jejich páření čtěte zde):
  Nejčtenější

  Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

  Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

  Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...

  Pohlreich odhalil rozpory v kuchyni. Kuchaři to zabalili kvůli neshodám

  Bývalý šéfkuchař Vladimír Hanzelka dnes už vaří v Novém Jičíně.

  V pořadu televize Prima Ano, šéfe! se odehrálo drama, které je velmi časté v mnoha restauracích. Až po návštěvě...  Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

  Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

  Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

  V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

  Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

  Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

  Rostou? Pochlubte se svými aktuálními houbařskými úlovky

  Miroslav Sovadina (na snímku) a další houbaři v regionu se vracejí z lesů s...

  Někde lesy připomínají vyschlou poušť. Někde však bylo dost vláhy, aby houby mohly začít růst. Přitom by právě v této...

  Další z rubriky

  VIDEO: Statisícové hejno špačků ohromilo Prahu v Malešicích

  Milionová hejna ptáků se houfují v Praze

  Dopravu u Malešické spalovny téměř ochromila statisícová hejna špačků. Řidiči zastavovali a fotili si je. A zároveň se...

  Kozy mají raději lidi, kteří se usmívají, ukázala studie

  Kozy mají raději lidi, kteří se usmívají, ukázala studie

  Kozy mají raději lidi se šťastným výrazem v tváři. Prokázala to seriózní vědecká studie, kterou otiskl časopis Open...

  Proč nehladit uši mainské mývalí kočky. Ať se štětinkami nebo bez

  Mainská mývalí kočka je největší mezi domácími plemeny koček, přitom je mazlivá...

  Fascinují vás na obřích mainských mývalích kočkách krásné štětinky na špičkách uší? I díky nim připomíná divokého...

  Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
  Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

  Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

  Najdete na iDNES.cz