Seznamte se s našimi okřídlenými manekýny, je co obdivovat - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Seznamte se s našimi okřídlenými manekýny, je co obdivovat

  12:30
Motýly obdivujeme jako křehké ozdoby světa, jsou symbolem krásy i zranitelnosti. Znáte tyto klenoty české přírody? Který doletí do Afriky i do Skandinávie pro magazín Víkend prozradil muž, který motýly přes dvacet let fotografuje.
Babočka admirál. Víte, že přezimuje v Africe a migruje třeba až do Skandinávie?

Babočka admirál. Víte, že přezimuje v Africe a migruje třeba až do Skandinávie? | foto: Profimedia.cz

Poletují všude kolem nás. Na šatech sličných dam, v písních, vytetovaní na ramenou, nakreslení v omalovánkách vašich dětí, v duších zamilovaných. A letos zase o trochu víc i v přírodě. Což je dobře, protože dřív tak běžný pohled na motýla se stává unikátním.

Naši nejkrásnější motýli

„Letos motýlům pomohlo, že se nevrátily mrazíky a počasí bylo poměrně stabilní,“ říká Marek Vojtíšek, který o životě tohoto hmyzu ví opravdu hodně. Vždyť ho objektivy svých fotoaparátů loví už od přelomu tisíciletí.

Jeho galerii okřídlených krasavců můžete obdivovat na webu motyli.kolas.cz, desítku jich vybral i do naší fotogalerie. Najdete v ní nejen motýla, kterého si lidé pletou s kolibříkem, ale i exoticky vyhlížejícího tvora jménem pestrokřídlec podražcový, který nastartoval vášeň Marka Vojtíška pro focení. „Na motýlech je fajn, že vám neuletí tak rychle jako ptáci,“ říká o barevných okřídlených manekýnech nadšený fotograf.

Ze života motýla

Právě nyní je ideální sezona na venkovní pozorování, i když první motýli se po zimě obvykle objevují už ve chvíli, kdy začne být kolem 10 °C a svítí slunce. Jsou to ti, kteří přečkají zimu ve stadiu dospělce.

ŽLUŤÁSEK ŘEŠETLÁKOVÝ je šampion dlouhověkosti, dožívá se až 11 měsíců.

„První bývá žluťásek řešetlákový, to je takový mrazuvzdorný nezmar,“ líčí Vojtíšek. Někteří motýli počítají svůj život na dny, jiní na měsíce. Malé druhy modrásků neopustí mateřskou louku, ale taková babočka admirál přezimuje v Africe a migruje třeba až do Skandinávie.

Chování druhů je stejně pestré jako motivy na jejich křídlech, které nejsou jen potěšením pro lidské oko. Někteří si přejí být vidět, jiní naopak potřebují splynout s okolím a stát se pro ptactvo neviditelnými.

V tom si příroda uměla poradit. „Třeba bělásek je pro ptáky nechutný. Takže ho sežerou jednou, vyplivnou a napříště už si bílého motýla nevšímají.“ Ony vzory a pestrost tvoří „šupinky“, kterými jsou pokryté blány křídel. Pokud by na nich vrstva podobná střešní krytině nebyla, byla by průsvitná jako u vážky.

Vojtíšek přesně ví, na jakou louku se vydat za jakým druhem. Jaké použít světlo, aby nalákal ty noční. A také dobře zná problémy, které stojí za tím, že šum motýlích křídel v našem prostředí nezadržitelně utichá.

„Změnili jsme ráz krajiny, máme obrovské souvislé pásy polí, odvrátili jsme se od tradičního zemědělství,“ vypočítává. „Motýli i další hmyz potřebují remízky, členitost, různorodost a navíc je to pro každý druh specifické.“

Nekosit!

Trochu překvapivě se za pestrobarevnými elegány vydává do bývalých vojenských prostorů nebo do pozvolna zarůstajících dolů. Vděčným prostředím mohou být i motokrosařské dráhy, původní prostředí občas nejlépe zajistí buldozer.

BABOČKA PAVÍ OKO je absolutní klasikou, která je u nás k vidění všude.
PESTROKŘÍDLEC PODRAŽCOVÝ vypadá jako exotický jedinec, ale žije na jižní...
MODRÁSEK ČERNOSKVRNNÝ se často vyskytoval na ovčích pastvinách na Valašsku nebo...
BĚLÁSEK OVOCNÝ býval ve středověku pohromou pro ovocné stromy. Pokud se...

Zleva babočka paví oko, kterou najdete všude, pestrokřídlec podražcový z jižní Moravy, dnes už vzácný modrásek černoskvrnný a bělásek ovocný.

„Samozřejmě to musí být kontrolované a řízené. Ale pokud vysazujeme jen smrkové lesy, nic tím nezískáme. To není rekultivace, protože v takhle uměle vytvořeném sterilním prostředí nikdy nevznikne původní biorytmus. A pole, to je pro ně poušť,“ vysvětluje Vojtíšek.

Na milovickou pastvinu se motýli vracejí díky koním

Na pastvinách u Milovic teď má ideální podmínky i ohniváček černočárný.
Květnaté louky díky pastvě velkých kopytníků nahradily původní tuhý travnatý...
Perleťovec stříbropásek
Modrásek ušlechtilý

I proto se tak rád vrací na Valašsko, kde se stále najdou lidé, kteří chovají ovce a pasou je tradičním způsobem. „Ve srovnání se středními Čechami nebo Polabím představuje Valašsko absolutní motýlí ráj.“

Dobrá rada nakonec: pokud byste chtěli nalákat živé létající ozdoby na zahradu, zapomeňte na anglický trávník. Pravidelné sekání celých ploch je pro hmyz vraždou. Podle odborníků by mělo vždy zůstat aspoň dvacet procent porostu vzrostlého. A vysaďte na svoji zahradu rostliny a keře, které motýli milují.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30