FT 101 zatěsní nechtěné spáry, lze ho aplikovat i na mokré povrchy

FT 101 zatěsní nechtěné spáry, lze ho aplikovat i na mokré povrchy | foto: Henkel

Poradna o tmelech pomohla se spárami i prasklinami

  • 3
Více než 160 dotazů řešili odborníci během naší on-line poradny týkající se tmelů a polyuretanových pěn. Tmelili praskliny v interiéru, zatěsňovali oplechování střech, silikonovali spáry v koupelně.

Lepidla a tmely najdou použití v každém domě. Dokazuje to i naše technická poradna. Během čtyř hodin se nashromáždilo 163 dotazů, kde zájemci řešili spojování, lepení, odlévání či začišťování všeho; i toho, co by nikoho předem nenapadlo, ale co přinesl praktický provoz domácnosti.

Čtěte otázky i odpovědi

Otázky bylo možné klást do 14:00. Klikněte na kompletní přehled všech zodpovězených dotazů.

Původní okruh otázek měl sice směřovat výhradně k tmelení a použití PU pěn, nakonec se ale objevilo i mnoho dotazů k lepení materiálů. Má to logiku - lepení a tmelení spolu velmi těsně souvisí. Nejenže se mnohdy člověk může rozhodovat, který z materiálů použít, ale i proto, že některé přípravky jsou natolik univerzální, že jsou schopny plnit oba úkoly.

Koupelna stále zelená

Velkým okruhem, který trápí skoro každého, je použití silikonů v koupelně. Například tazatel Jirka se ptá, čím to je, že se po čase pravidelně začíná silikon ve spáře mezi vanou a obklady odlupovat. Z odpovědi vyplývá všeobecné pravidlo platící pro všechny, kdo si spáry zatěsňují sami: jelikož silikony po vytvrzení zhruba o 10 procent zmenšují svůj objem, je třeba je nanášet s takovou rezervou, aby se se úbytek neprojevil na povrchu spoje.

Klasické využití sanitárního silikonu

Klasické využití sanitárního silikonu

Stále se řeší i plísně. Obecně se doporučuje použít běžný sanitární silikon s přísadou fungicidů. Náš expert ale doporučuje pro zvláště ohrožené prostory použít přípravek Ceresit CS 25, který oproti běžným silikonovým tmelům obsahuje trojnásobné množství látek odolávajících plísním. Díky efektu Aquastatic navíc odpuzuje vodu, která se tak nemůže ve spárách usazovat a zanechávat nečistoty na spoji.

Od střechy až po zárubně

Hodně dotazů se objevovalo i na možnost venkovního použití tmelů. Jedním z nejčastěji kladených dotazů bylo vyřešení utěsnění spár mezi oplechováním střechy a střešní krytinou či komínem. Podle názoru odborníka se nejčastěji osvědčí použít univerzální Cimsec Aquablock, což je sice silikon, na první pohled ale vypadá jako tekutý asfalt. Jeho výhodou je, že přilne na všechny běžné stavební materiály. Lze ho natírat štětcem nebo válečkem, může se použít i na opravy asfaltových krytin. Je pružný, takže vydrží i dilatace vznikající změnami teplot.

Používá se nízkoexpanzní pěna

Používá se nízkoexpanzní pěna

Speciálně na instalaci zárubní nelze při montáži použít běžné polyuretanové pěny, které hodně při aplikaci mění objem - čtěte Obklad kovové zárubně je jako skládačka. Je třeba použít nízkoexpanzní pěnu, specialista doporučuje například PU Flexi B1.

Řešilo se i lepení vnitřních parapetů. V případě větších nerovností doporučoval David Fríbert lepit na PU pěnu, u rovnějšího povrchu s nerovnostmi do 5 milimetrů pak lepidlo Pattex PL 500.

Experimenty a speciality

Objevily se ale i velmi atypické dotazy. Například čtenář Ajak se ptá, zda by bylo možné opravit protékající polypropylenové plastové trubky. Jsou tak nepřístupné, že nepřichází v úvahu běžná instalatérská oprava. Tady odborník bez záruky nabízí k vyzkoušení lepidla FT 101 nebo Pattex Repair Expres.

Univerzálním tmelem FT101 lze i lepit kachlíky

Univerzálním tmelem FT101 lze i lepit kachlíky

Další z experimentátorů potřebuje PU pěnu použít tak, aby ji mohl "odlévat" do formy. Pro tento případ by se mohl hodit Pattex Flexi/B1 - pěna, která podle požadavku tazatele zůstává po vytvrzení pružná.

Všechny dotazy a odpovědi najdete na stránce technické poradny.