Skvělá kočičí společnice, co vypadá jako sova: skotská klapouchá

  • 12
Díky sklopeným uším poznáte skotskou klapouchou kočku na první pohled. I povahově je svá: pro ty, kdo hledají domácího společníka, je ideálním parťákem. Samotu snáší špatně, nejraději je u všeho, co její majitel dělá, od mytí nádobí až po sledování televize.

Skotská klapouchá je klidná, chytrá, nebojácná a hlavně nekonečně společenská. To potvrzuje i chovatelka Jelena Márovcová: „Naše kočky doslova milují návštěvy. Někdy je bereme i s sebou ke známým a kamarádům. Nevadí jim totiž ani cestování autem, vlakem nebo letadlem.“

Co naopak této kočce nedělá vůbec dobře, je samota. Časem si zvykne, že jste přes den v práci, ale určitě si ji nepořizujte, pokud trávíte mimo domov i večery. Strádala by, výjimkou nejsou u těchto koček ani deprese. Jinak žádnou zvláštní péči skotské klapouché kočky nevyžadují.

Nejspokojenější bývá u důchodců, maminek na mateřské nebo u lidí, kteří pracují z domova. Ráda má i společnost dalších koček. Skotská klapouchá potřebuje hodně pozornosti, přesto není nijak otravná: bohatě jí stačí, že vás má na blízku. Bude vás sledovat na každém kroku a doprovázet u všech činností.

Je to kočka hravá a velice učenlivá. „Skotské klapouché lze snadno trénovat. Naše kočka dokonce sama aportuje. Když mi přinese svou oblíbenou hračku a položí ji přede mě, je to znamení ke hře,“ popisuje chovatelka.

Díky své dobromyslnosti a klidu nemají tyto kočky problém ani s cizími lidmi nebo dalšími zvířaty v domácnosti. „Má ráda i cizí lidi, zvířata… Můžu ji vzít opravdu kamkoliv a okamžitě se přizpůsobí.

Plemeno skotská klapouchá

První klapouchá kočka jménem Susie se objevila v 60. letech minulého století na farmě skotského hrabství Perthshire. Všiml si toho farmář William Ross, a když se Susie narodila dvě koťata, rovněž se sklopenýma ušima, jedno kotě si vzal, zaregistroval plemeno a začal s prvním chovem. Klapouchost způsobuje dominantní gen, díky kterému ji měla většina koťat. Ke stabilizaci plemene byly využity britské a americké krátkosrsté kočky.

Skotská klapouchá kočka s kotětem
Skotská klapouchá kočka se vyskytuje ve všech barevných variantách.

Stejně hezky, jako se chová ke své rodině, se podle Márovcové chová i k člověku, kterého vidí poprvé v životě. „I s dětmi je v pohodě, jen na ni nesmí moc tlačit. Když se jí něco nelíbí, nikdy neublíží, jen se vzdálí do bezpečí, odkud může vše pozorovat a mít svůj klid.“

Koťata se rodí s rovnýma vztyčenýma ušima, klapouchost se projevuje až ve třech týdnech, a to jen u některých. Kočky, u kterých klapouchost nevznikne, se pak nazývají Scottish Fold straight, typická povaha ale zůstává zachována.

Skotské klapouché kočky se dožívají zhruba 15 let. Občas se vyskytne jedinec více náchylný ke genetické chorobě způsobující abnormální výskyt a růst cyst v ledvinách a kardiomyopatii.

Srst mohou mít krátkou i dlouhou a vyskytuje se ve všech běžných barevných kombinacích. V Americe jsou tyto kočky velmi populární, v Evropě jsou zatím poměrně vzácné. Cena zvířete s průkazem původu je v Česku 25 až 30 tisíc korun. Tedy pokud toužíte po domácím mazlíčkovi, za zvíře vhodné na výstavy a chov si zájemce ještě připlatí.