Sojčí údolí s prostou malebnou zahradou má kouzlo konce světa

Soutěž aktualizováno 
Přímo uprostřed drsné šumavské přírody, zhruba v 900 metrech nadmořské výšky, byste našli další zahradu přihlášenou do soutěže Naše krásná zahrada. Má zhruba hektar, a jak říká její majitel, když na jednom konci s prací skončíte, můžete na druhém zase pokračovat.

Chaloupka v šumavském Sojčím údolí, obklopená zahradou, která slouží k obživě lidem i zvířatům. | foto: Jaroslav Blovský

Na Šumavu jezdil Jaroslav Blovský už jako pražské dítě, pak tam strávil dva roky na vojně a rozhodl se zůstat. Tehdy hledal bydlení a kolem staré roubené pastoušky jel několikrát, než si jí vůbec všiml, tak byla zarostlá.

Fotogalerie

Nelekl se toho, koupil ji a začal ji svépomocí dávat do pořádku. Dnes tu tento bývalý vášnivý koňák - jeden z posledních kovbojů, co na státním statku nepásl krávy na motorce či traktorem v ohradníku - žije se svou rodinou. V hlubokém údolí, uprostřed pastvin a lesů, na samém konci malé šumavské obce.

Je tu prý krásně, v létě i v zimě klid a nádherná příroda a hlavně možnost tvoření. A údolím se často rozléhá křik sojek, obzvlášť na podzim, kdy dělají nálety na plody velkého ořešáku. Proto to jedinečné místo, kde žije jeho rodina, dostalo název Sojčí údolí. Pan Jaroslav se inspiroval v Anglii, kde kdysi pracoval na farmě. Tam má také každý domek své jméno.

Pozemek byl na počátku dost zamokřený a obklopují ho příkré stráně, proto tu pan Jaroslav vysázel hned na počátku spoustu konifer a jiných nepůvodních druhů. Pracoval kdysi v okrasných školkách, uměl tedy vybrat, a zahrada tak podle něj dostala uprostřed převážně smrkových lesů zajímavou tvář.

Na tomto snímku je krásně vidět rozčlenění zahrady v sojčím údolí.
Děti i zvířata mají v Sojčím údolí ráj.
Ovce se i tady na Šumavě osvědčily jako nejlepší sekačky.

Sojčí údolí? Ráj pro děti i zvířata, zahrada tu doslova slouží všem a všichni ji mají rádi.

Hned na počátku se také rozhodl pro chov koz, drůbeže a ovcí, které jsou podle jeho zkušeností těmi nejlepšími sekačkami. A trávy je tu spousta.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Uzávěrka soutěže již proběhla, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet, pokud možno typově různých zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás postupně seznámíme. Tak, abyste mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybírat, které zahrady vás uchvátily natolik, že si podle vás zaslouží odměnu. 

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Zahrada není nijak pravidelné členěná. Rodina se především snaží zachovat její přírodní ráz. Oddělena je například jen  část pro ovce nebo husy labutí, nebo ovocná a zeleninová zahrádka.

Hlavně se tu dbá na to, aby se tu zachovala místa vhodná jak k hnízdění ptáků, tak aby tu stále měli svá útočiště i užovky, ještěrky a ježci.

Letos prvně tu prý po letech měli úrodu jako někde na jihu. V tomto horském údolí, položeném zhruba 900 metrů nad mořem, je totiž jinak mnohem chladněji než jinde. Jinak si majitel na dlouhé popisy nepotrpí.

Právě na rozlehlé zahradě prostě rodina tráví většinu léta. Není divu, mají se co ohánět, stačí si pro lepší představu prohlédnout fotogalerii. Vyznávají totiž samozásobitelský životní styl, takže o políčka a záhony pečují opravdu s láskou a velmi pečlivě. Samozřejmě bez jakékoliv chemie, tady mají nejen k půdě opravdový respekt. Vždyť i pitnou vodu mají ze studánky a čistého horského potoka. A chtějí, aby to tak zůstalo.

Autor:Nejčtenější

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...

Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto...

Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale...

Vybíráme wapku: větší tlak, nebo průtok vody? Lepší je to sjednotit

Pro očistu tvrdých povrchů je dobrým pomocníkem vysokotlaký čistič.

U výběru tlakové myčky není rozumné honit se jenom za jediným parametrem, kterým se chlubí výrobci. Mnohem lepší je...

Další z rubriky

KVÍZ: Umíte v kuchyni využít plané květy, pelyněk či kořen pampelišky?

Jakmile se venku něco zazelená, lze vyrazit s košíkem a nůžkami na bylinky. Jen...

S babím létem mnohde po osvěžujících deštících vyrazily čerstvé bylinky. A pokud bude ještě chvíli pokračovat letošní...

Čtenáře nadchla zahrada respektující podhorskou krajinu Nízkého Jeseníku

Výherci druhého kola soutěže Naše krásná zahrada

Týden vybírali čtenáři iDNES.cz pět vítězů druhého kola soutěže Naše krásná zahrada, kteří získávají nové pomocníky i...

Teď sázejte a na jaře vám zahrada může rozkvést do uklidňující bílé

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka...

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka nejde jen o sněženky či bledule. Z...Najdete na iDNES.cz