Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahrada budovaná s dětmi, kde nechybí záhony zeleniny, králíci a slípky

  12:00aktualizováno  12:00
„Od letošního října nám na zahradě ještě přibudou včely. Už se těším, až pojedeme k panu včelaři pro domluvené oddělky. Úly už máme na zahradě připravené,“ napsala dvanáctiletá Bára, která rodičům od mala s radostí pomáhá na zahradě u rodinného domu. Tu teď přihlásili do soutěže Naše krásná zahrada.

Vzorně uspořádaná zahrada, kde mají své místo záhony zeleniny i kurník a výběh se slepicemi. | foto: Pavlína Čelikovská

Venkovská zahrádka rodiny Pavlíny Čelikovské vypadá doslova jako ze žurnálu a našli byste ji jen kousek od Prahy. Budují ji 15 let, tedy od doby, kdy dostavěli nový dům, nastěhovali se do něj a narodil se jim syn.

Fotogalerie

Tehdy začali pozemek osazovat prvními keříky a stromky, u kterých si vůbec nebyli jistí, zda přežijí zimu. „Vysadili smrky, jedle, živé ploty, slivoň, jilmy, jabloň, třešeň, rybíz, hortenzie, lilie, zvonky, měsíčky, levanduli, rozmarýnu, mátu, mateřídoušku, dobromysl, majoránku, křen, růže, hyacinty, kapradí, pivoňky, krokusy, narcisy, tulipány, sněženky a řadu dalších rostlin. Nakonec vyseli i trávu,“ tlumočí Bára vyprávění maminky, jak zahrada vznikala.

Nezůstalo jen u osazování. Na zahradě si rodina vybudovala i skalku z velkých pískovcových kamenů dovezených z lomu v Ostroměři. Osadili ji spoustou netřesků a skalniček, na její vršek zasadili borovici kleč a zabudovali do ní i jezírko s tekoucím potůčkem, u kterého Bára ráda posedává.

Další léto postavili zahradní domek. V něm teď přes léto často vaří, grilují i přespávají. A užívají si bazén i velký zeleninový záhon, skvělou zásobárnu kuchyně, kam stačí zaběhnout a vybrat si, co je potřeba. Nechybí ani záhony s jahodami, malinami, rybízem a borůvkami, takže je celé léto co sklízet. „Na zimu vždycky uvaříme spoustu marmelády,“ pochvaluje si Bára.

Slípky mají kurník i výběh a možnost pobytu na sluníčku i ve stínu.
Na dvoře nechybí pořádná králíkárna.
Chov novozélandských červených králíků obě děti baví.

Pořízení velké králíkárny Bára sama pamatuje, byli už s bráškou trochu větší. Tehdy začali chovat novozélandské červené králíky. A vybudovali také kurník a výběh pro slepičky hedvábničky, které letos odchovaly šestnáct kuřátek.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Uzávěrka soutěže již proběhla, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás ještě seznámíme. Tak, abyste mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybrat, které zahrady vás uchvátily natolik, že si podle vás zaslouží odměnu. 

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Teprve loni si rodina na zahradu pořídila i velký skleník na okurky, rajčata, papriky a spoustu další zeleniny. „Letos máme takovou úrodu okurek a rajčat, že je ani nestíháme jíst. Rozdáváme je a taky jsme nějaké s bráchou prodali, udělali jsme si stánek u silnice,“ popisuje nadšeně Bára, která díky rodičům dobře ví, co vypěstování dobrého ovoce a zeleniny obnáší a jakou péči potřebují.

Ani na této zahradě nechybí okrasná část pro radost. Svoji tu mají i obě děti, maminka jim totiž vedle skleníku nechala záhon na letničky. „Já a brácha jsme do záhonu zasázeli, co nám přivezl děda ze zahradnictví. Macešky, begonie, afrikány, voskovky, milion bells, lobelky, verbeny a muškáty. Všichni nám záhon chválí, celé léto totiž kvete, tak máme radost,“ rozplývá se školačka. A těší se, jak jim ještě letos na zahradu přibudou i již zmíněné včely.

Pořádný kus práce je na této zahradě každopádně znát. Je jasné, že je to každodenní radost i starost a je tu pořád co dělat, i kolem zvířat. A je fajn, když právě péče o zahradu celou rodinu baví a stane se příjemnou součástí života.

Autor:Nejčtenější

Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...

Pohlreich odhalil rozpory v kuchyni. Kuchaři to zabalili kvůli neshodám

Bývalý šéfkuchař Vladimír Hanzelka dnes už vaří v Novém Jičíně.

V pořadu televize Prima Ano, šéfe! se odehrálo drama, které je velmi časté v mnoha restauracích. Až po návštěvě...Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Rostou? Pochlubte se svými aktuálními houbařskými úlovky

Miroslav Sovadina (na snímku) a další houbaři v regionu se vracejí z lesů s...

Někde lesy připomínají vyschlou poušť. Někde však bylo dost vláhy, aby houby mohly začít růst. Přitom by právě v této...

Další z rubriky

Zdroj vitaminů uprostřed Ostravy? Vzorem byla babiččina zahrada na Hané

Otakárek fenyklový na třapatce nachové, kterou majitelka zahrady doporučuje...

Leží přímo v Ostravě, ale městská zahrada to není. Vznikala svépomocí na zanedbaném pozemku uprostřed zástavby...

Díky tatře hnoje vydupala zahrádku i z jílovité země. Trvalo to 40 let

Zahrádka kolem rodinného domu u Frýdku-Místku je pečlivě udržovaná.

Když před čtyřiceti lety manželé v obci nedaleko Frýdku-Místku dostavěli nový dům, postavili nový plot a provedli nutné...

Taková normální zahrada, kde se cítíte jako u babičky. Kdo z vás to má

Zahrada je velmi členitá a veškerý kámen tu perfektně zužitkovali.

Zarostlá džungle, o kterou se dvacet let nikdo nestaral, spousta kamení všude po pozemku a jako bonus kamenné obvodové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz