Zahrada budovaná s dětmi, kde nechybí záhony zeleniny, králíci a slípky

Soutěž   12:00aktualizováno  12:00
„Od letošního října nám na zahradě ještě přibudou včely. Už se těším, až pojedeme k panu včelaři pro domluvené oddělky. Úly už máme na zahradě připravené,“ napsala dvanáctiletá Bára, která rodičům od mala s radostí pomáhá na zahradě u rodinného domu. Tu teď přihlásili do soutěže Naše krásná zahrada.

Vzorně uspořádaná zahrada, kde mají své místo záhony zeleniny i kurník a výběh se slepicemi. | foto: Pavlína Čelikovská

Venkovská zahrádka rodiny Pavlíny Čelikovské vypadá doslova jako ze žurnálu a našli byste ji jen kousek od Prahy. Budují ji 15 let, tedy od doby, kdy dostavěli nový dům, nastěhovali se do něj a narodil se jim syn.

Fotogalerie

Tehdy začali pozemek osazovat prvními keříky a stromky, u kterých si vůbec nebyli jistí, zda přežijí zimu. „Vysadili smrky, jedle, živé ploty, slivoň, jilmy, jabloň, třešeň, rybíz, hortenzie, lilie, zvonky, měsíčky, levanduli, rozmarýnu, mátu, mateřídoušku, dobromysl, majoránku, křen, růže, hyacinty, kapradí, pivoňky, krokusy, narcisy, tulipány, sněženky a řadu dalších rostlin. Nakonec vyseli i trávu,“ tlumočí Bára vyprávění maminky, jak zahrada vznikala.

Nezůstalo jen u osazování. Na zahradě si rodina vybudovala i skalku z velkých pískovcových kamenů dovezených z lomu v Ostroměři. Osadili ji spoustou netřesků a skalniček, na její vršek zasadili borovici kleč a zabudovali do ní i jezírko s tekoucím potůčkem, u kterého Bára ráda posedává.

Další léto postavili zahradní domek. V něm teď přes léto často vaří, grilují i přespávají. A užívají si bazén i velký zeleninový záhon, skvělou zásobárnu kuchyně, kam stačí zaběhnout a vybrat si, co je potřeba. Nechybí ani záhony s jahodami, malinami, rybízem a borůvkami, takže je celé léto co sklízet. „Na zimu vždycky uvaříme spoustu marmelády,“ pochvaluje si Bára.

Slípky mají kurník i výběh a možnost pobytu na sluníčku i ve stínu.
Na dvoře nechybí pořádná králíkárna.
Chov novozélandských červených králíků obě děti baví.

Pořízení velké králíkárny Bára sama pamatuje, byli už s bráškou trochu větší. Tehdy začali chovat novozélandské červené králíky. A vybudovali také kurník a výběh pro slepičky hedvábničky, které letos odchovaly šestnáct kuřátek.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Uzávěrka soutěže již proběhla, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás ještě seznámíme. Tak, abyste mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybrat, které zahrady vás uchvátily natolik, že si podle vás zaslouží odměnu. 

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Teprve loni si rodina na zahradu pořídila i velký skleník na okurky, rajčata, papriky a spoustu další zeleniny. „Letos máme takovou úrodu okurek a rajčat, že je ani nestíháme jíst. Rozdáváme je a taky jsme nějaké s bráchou prodali, udělali jsme si stánek u silnice,“ popisuje nadšeně Bára, která díky rodičům dobře ví, co vypěstování dobrého ovoce a zeleniny obnáší a jakou péči potřebují.

Ani na této zahradě nechybí okrasná část pro radost. Svoji tu mají i obě děti, maminka jim totiž vedle skleníku nechala záhon na letničky. „Já a brácha jsme do záhonu zasázeli, co nám přivezl děda ze zahradnictví. Macešky, begonie, afrikány, voskovky, milion bells, lobelky, verbeny a muškáty. Všichni nám záhon chválí, celé léto totiž kvete, tak máme radost,“ rozplývá se školačka. A těší se, jak jim ještě letos na zahradu přibudou i již zmíněné včely.

Pořádný kus práce je na této zahradě každopádně znát. Je jasné, že je to každodenní radost i starost a je tu pořád co dělat, i kolem zvířat. A je fajn, když právě péče o zahradu celou rodinu baví a stane se příjemnou součástí života.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Další z rubriky

Čtenáře nadchla zahrada respektující podhorskou krajinu Nízkého Jeseníku

Výherci druhého kola soutěže Naše krásná zahrada

Týden vybírali čtenáři iDNES.cz pět vítězů druhého kola soutěže Naše krásná zahrada, kteří získávají nové pomocníky i...

Potkejte se s farmáři budoucnosti. V Kalifornii pěstují zeleninu roboti

Robot se stará o přesazování rostlinek.

Kalifornský start-up Iron Ox představil stroj, který pomocí robotického ramene dokáže přemísťovat těžké palety i...

Pando umírá. Jeden z nejstarších organismů zabíjejí jelenci a člověk

Oblast Fishlake National Forest

Velká kolonie topolu osikovitého nazývané Pando v americkém Utahu je ve vážném ohrožení. Podle vědců je to důsledkem...

Najdete na iDNES.cz