Zahradu u bývalého hospodářství s hospodou dnes seká babička na traktoru

Soutěž aktualizováno 
Od 60. let minulého století jezdí rodina Aleny Marešové na chalupu do malé vesničky na Sedlčansku, kterou si tehdy její babička s dědou pořídili na důchod. Včetně dvoru to jsou více než dva tisíce metrů čtverečních, z poloviny v mírném svahu.

Posezení u udírny | foto: Alena Marešová

Na pozemku stojí nejen chalupa, ale také dvě stodoly a chlévy, v minulosti to totiž bývala zemědělská usedlost, která sloužila i jako hospoda.

Fotogalerie

„Zahradu si pamatuji jako louku se spoustou lučních květin, kde neustále něco kvetlo, a s mnoha ovocnými stromy. Tráva se využívala na krmení pro domácí zvířata a sušila se na seno,“ vzpomíná čtenářka na dřívější podobu tohoto rodinného pokladu, který přihlásila do soutěže Naše krásná zahrada.

Jako malá tam trávila většinu víkendů a skoro celé prázdniny, takže pamatuje, jak se babička musela ohánět. Dnes už zahrada rodině slouží především k odpočinku a posezení s přáteli.

S prvními úpravami na pozemku začali rodiče naší čtenářky. Zbourali část zemědělských budov, aby se otevřel výhled na celou zahradu s přístupem po kamenných schodech. Současně porazili staré a nemocné stromy a nahradili je novou výsadbou. Jen uprostřed zahrady zůstala stará, košatá jabloň, pod kterou je dodnes v horkých dnech příjemný stín.

Skalka vznikala metodou pokus-omyl, proto se některé rostliny v průběhu let...
Na zahradě zůstala zachována studna, nutná je i
Posezení u udírny

Během dalších let se postupně měnil ráz zahrady. Přibylo ohniště s udírnou, krbem a posezením, stejně jako „kadibudka“, ve vesnici totiž není kanalizace. Nechybí samozřejmě kompost, který paní Alena využívá i jako ideální místo pro pěstování dýní. Zhruba před patnácti lety rodina nakonec přidala i bazén.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Soutěž již byla uzavřena, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet, pokud možno typově různých zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás ještě seznámíme, abyste z nich mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybrat, která si podle vás zaslouží odměnu v podobě zahradních pomocníků  nábytku pro chvíle odpočinku.

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 korun a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Dnes jsou tedy v nejzazším koutě zahrady vysázené jehličnany, aby ji chránily před větrem ze sousedního pole. Za domem pak je užitková zahrádka, kde se pěstují rajčata, okurky, cibule a další běžná zelenina čistě pro vlastní potřebu.

Jako plot slouží původní kamenný taras, který lemuje celou zahradu. Ten je občas potřeba opravit, protože ho minulé generace budovaly jen s použitím hlíny.

K poslední výraznější změně se čtenářka odhodlala před sedmi lety, kdy v nejstrmějším místě začala vlastníma rukama jen s pomocí rýče budovat skalku. Hlavně proto, aby zjednodušila  sekání trávy. Kameny posbírala po okolí a postupně vysazovala keříky a květiny tak, aby tu po celý rok něco kvetlo.

Jinak je samozřejmě i na této zahradě po celý rok spousta práce od hrabání listí přes údržbu ovocných stromů až po úpravu keřů. „Většinu práce zvládneme udělat vlastníma rukama, ale ovocné stromy svěřujeme do rukou odborníků,“ konstatuje paní Alena, protože všechno chce svoje. A i když všechny zahrádkáře brzy čeká asi nejméně oblíbená práce - tedy zazimování zahrady - i ona se přitom bude o to víc těšit na jaro, kdy stromy, keře i skalka opět bohatě a barevně rozkvetou.

Jen louka už tu pěkných pár let nekvete. „Babička si totiž zamilovala sekání trávy na traktoru. Takže v letošním parném létě jsme měli na zahradě spíš seno, protože tráva byla jako vždy důkladně posekána,“ konstatuje čtenářka.

Autor:Nejčtenější

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...

Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto...

Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale...

Další z rubriky

Zazimování zahrady: nezapomeňte na vodní plochy, radí zahradník

Vysokým výkonem, záběrem 46 cm a pevným kovovým šasi připomíná AKU rotační...

Nenechte nic náhodě a zazimujte zahradu ještě před příchodem prvních večerních mrazíků. Speciální péči potřebuje...

ANKETA ČTENÁŘŮ: Hlasujte v druhém kole soutěže o nejhezčí zahradu

Vyberte z našich soutěžních zahrada takovou, která vás skutečně něčím zaujala a...

Každý od zahrady očekává něco jiného. Někdo chce vlastní produkci ovoce a zeleniny a najde si prostor a čas i pro...

Podzim je ideální čas na provzdušnění trávníku, pomůžete mu do další sezony

aerifikace

Provzdušněním trávníku se myslí především propichování trávníku železnými trny. Mezi odborníky se i u nás používá slovo...Najdete na iDNES.cz