U roubenky u lesa vytvořili venkovskou idylu s tradičními záhony

Soutěž aktualizováno 
Polorozpadlou zemědělskou usedlost s několika starými stromy a loukou zarostlou bršlicí a kopřivami si rodina naší čtenářky pořídila v roce 1984. A spolu s obnovou usedlosti dostávala tvář i zahrada, která je po více než třiceti letech ukázkou nádherné symbiózy s krajinou poblíž Trutnova.

Skalka před poloroubeným domem, suché opěrné zídky osázené kvetoucími rostlinami, zádlažba dvora a zápraží i pískovcová schodiště majitelé svépomocí postavili z materiálu, který získali po nutném vybourání části kamenných konstrukcí domu a stodoly. | foto: Vladimíra Paterová

Obnova poloroubeného obytného stavení, kamenné maštale a průjezdné sloupové stodoly si vyžádala nejen mnohaleté úsilí, ale i rozpad manželství. Upřímně to přiznává čtenářka Vladimíra Paterová, která okrasnou i produkční venkovskou zahradu v malebné podhorské vísce přihlásila spolu se svým rodinným týmem do soutěže Naše krásná zahrada.

Fotogalerie

O mužské ruce, které jsou na venkově potřeba, ale naštěstí nouzi nemá. Pomáhá přítel i oba synové. Právě ti se ještě v teenagerovských letech spolu s kamarády zasloužili o postavení průchozí stodoly. Na rekonstrukce ovšem stále ještě čeká maštal, kterou se zatím alespoň podařilo zachránit před zřícením.

Zahradu tu začali do dnešní podoby postupně budovat současně s opravami objektů. „Když jsme usedlost koupili, čtvrthektarový pozemek byl loukou s několika starými ovocnými stromy, obrovským poškozeným kaštanem a třemi ořešáky. Jeden z nich vyl starý více než 100 let,“ vzpomíná čtenářka, jak začínali doslova na zelené louce.

Úplně nejdříve na zahradě vytvořili dvě políčka a vysadili maliníky, jahodníky, rybízy i angrešty. Stejně tak i nové ovocné stromy a okrasné keře a ze země při tom vytahali kvanta skla a odpadků. Dodnes ovšem na těchto pozemcích pěstují jak spoustu zeleninu a brambory, tak i květiny a bylinky. Všechno hnojí jen kompostem a hnojem od místního sedláka, chemie sem nesmí. 

Vzorně opečovávaná políčka se zeleninou a bramborami.
Pole s jiřinami
Produkční políčka tu hnojí jen kompostem a hnojem od místního sedláka.

Úžasná je bezprostřední blízkosti lesa, což má pro zahradu jedinou chybu - srnky brzy zjistily, že je u této chalupy spousta lahůdek. „Dokázaly si smlsnout na hrášcích, fazolkách i jahodách, když nám ale zcela zničily i bramborové řádky, museli jsme políčka oplotit,“ je majitelce líto, že pěstební plochy už nevypadají tak přirozeně, jako když byly součástí volně otevřeného prostoru.

Je však smířená s tím, že na skalkách a květinových záhonech si srny na rostlinách pochutnávají stále a ničí pracně vytvořené barevné kompozice.

Trvalkový záhon  ve dvoře dělá radost i v květnu - kdo by nemiloval pivoňky.
Trvalkový záhon u maštale, která na úplnou rekonstrukci teprve čeká.
Trvalkové záhony ve dvoře.

Přitom právě na květinových záhonech a skalkách paní Vladimíra opečovává  desítky druhů trvalek, dvouletek i letniček i jarních cibulovin tak, aby byly záhony v každém ročním období krásně barevně vyladěné. „Mnoho květin suším a vytvářím z nich věnce, bylinky také suším i mrazím, z bazalky dělám skvělé pesto. Z ovoce vyrábím marmelády, džemy a vynikající šťávy,“ popisuje, kolik radosti jí zahradní záhonky v Podkrkonoší přinášejí. 

Právě velká osázená skalka před poloroubeným domem, suché opěrné zídky osázené kvetoucími rostlinami, zádlažba dvora a zápraží či pískovcová schodiště jsou svépomocí vytvořena z materiálu, který získali po nutném vybourání části kamenných konstrukcí domu a stodoly. U kuchyně z nich vznikla příjemná kamenná terasa s druhou skalkou a za stodolou ohniště, u kterého tu rádi tráví chvíle s dětmi a přáteli.

Horké a suché jaro i léto přinesly letos dříve jak úrodu, tak padající listí.
Posezení u ohniště, to jsou pro rodinu chvíle pohody.
Na zádlažbu dvora nejen u kuchyně (na snímku) majitelé vytvořili z kamenného...

Přes veškerou dřinu, co venkovská zahrada a chalupa obnáší, to svoje místo rodina paní Paterové miluje a dává mu maximum. „Snažíme se, aby naše zahrada měla zcela venkovský charakter a vypadala přirozeně. A byla v tom všem vidět nejenom dřina, ale i velká láska,“ vyznává se majitelka.

I truhlíky s květinami na oknech tu průběžně mění: na jaře jsou s maceškami, v létě s muškáty, begóniemi a fuchsiemi, na podzim s okrasnými kapustami a vřesy, v zimě s větvemi jehličnanů a suchými trávami a květinami. Jako třešničku na dortu celoživotního rodinného díla, do kterého každý z rodiny vložil spoustu svých nápadů, práce i energie, aby tak obohatil i ostatní.

Soutěž NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA stále probíhá

Z příspěvků zaslaných do soutěže Naše krásná zahrada (zde podrobná pravidla soutěže) právě vybíráme příspěvky k zařazení do druhého kola, ve kterém se opět hraje o hodnotné ceny. A stále je možné se zúčastnit.

Stačí poslat sérii cca 8 fotografií vlastní zahrady (ideálně šířkových) včetně jejího popisu nejpozději do středy 12. září 2018, 12:00 hodin na e-mailovou adresu redakce soutez.hobby@idnes.cz. Do předmětu zprávy uveďte „Naše krásná zahrada“, snímky lze případně zaslat přes www.uschovna.cz).

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon (o výkonu 2400 W) a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Další z rubriky

Podzim je ideální čas na provzdušnění trávníku, pomůžete mu do další sezony

aerifikace

Provzdušněním trávníku se myslí především propichování trávníku železnými trny. Mezi odborníky se i u nás používá slovo...

Potkejte se s farmáři budoucnosti. V Kalifornii pěstují zeleninu roboti

Robot se stará o přesazování rostlinek.

Kalifornský start-up Iron Ox představil stroj, který pomocí robotického ramene dokáže přemísťovat těžké palety i...

Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Najdete na iDNES.cz