Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U roubenky u lesa vytvořili venkovskou idylu s tradičními záhony

Soutěž aktualizováno 
Polorozpadlou zemědělskou usedlost s několika starými stromy a loukou zarostlou bršlicí a kopřivami si rodina naší čtenářky pořídila v roce 1984. A spolu s obnovou usedlosti dostávala tvář i zahrada, která je po více než třiceti letech ukázkou nádherné symbiózy s krajinou poblíž Trutnova.

Skalka před poloroubeným domem, suché opěrné zídky osázené kvetoucími rostlinami, zádlažba dvora a zápraží i pískovcová schodiště majitelé svépomocí postavili z materiálu, který získali po nutném vybourání části kamenných konstrukcí domu a stodoly. | foto: Vladimíra Paterová

Obnova poloroubeného obytného stavení, kamenné maštale a průjezdné sloupové stodoly si vyžádala nejen mnohaleté úsilí, ale i rozpad manželství. Upřímně to přiznává čtenářka Vladimíra Paterová, která okrasnou i produkční venkovskou zahradu v malebné podhorské vísce přihlásila spolu se svým rodinným týmem do soutěže Naše krásná zahrada.

Fotogalerie

O mužské ruce, které jsou na venkově potřeba, ale naštěstí nouzi nemá. Pomáhá přítel i oba synové. Právě ti se ještě v teenagerovských letech spolu s kamarády zasloužili o postavení průchozí stodoly. Na rekonstrukce ovšem stále ještě čeká maštal, kterou se zatím alespoň podařilo zachránit před zřícením.

Zahradu tu začali do dnešní podoby postupně budovat současně s opravami objektů. „Když jsme usedlost koupili, čtvrthektarový pozemek byl loukou s několika starými ovocnými stromy, obrovským poškozeným kaštanem a třemi ořešáky. Jeden z nich vyl starý více než 100 let,“ vzpomíná čtenářka, jak začínali doslova na zelené louce.

Úplně nejdříve na zahradě vytvořili dvě políčka a vysadili maliníky, jahodníky, rybízy i angrešty. Stejně tak i nové ovocné stromy a okrasné keře a ze země při tom vytahali kvanta skla a odpadků. Dodnes ovšem na těchto pozemcích pěstují jak spoustu zeleninu a brambory, tak i květiny a bylinky. Všechno hnojí jen kompostem a hnojem od místního sedláka, chemie sem nesmí. 

Vzorně opečovávaná políčka se zeleninou a bramborami.
Pole s jiřinami
Produkční políčka tu hnojí jen kompostem a hnojem od místního sedláka.

Úžasná je bezprostřední blízkosti lesa, což má pro zahradu jedinou chybu - srnky brzy zjistily, že je u této chalupy spousta lahůdek. „Dokázaly si smlsnout na hrášcích, fazolkách i jahodách, když nám ale zcela zničily i bramborové řádky, museli jsme políčka oplotit,“ je majitelce líto, že pěstební plochy už nevypadají tak přirozeně, jako když byly součástí volně otevřeného prostoru.

Je však smířená s tím, že na skalkách a květinových záhonech si srny na rostlinách pochutnávají stále a ničí pracně vytvořené barevné kompozice.

Trvalkový záhon  ve dvoře dělá radost i v květnu - kdo by nemiloval pivoňky.
Trvalkový záhon u maštale, která na úplnou rekonstrukci teprve čeká.
Trvalkové záhony ve dvoře.

Přitom právě na květinových záhonech a skalkách paní Vladimíra opečovává  desítky druhů trvalek, dvouletek i letniček i jarních cibulovin tak, aby byly záhony v každém ročním období krásně barevně vyladěné. „Mnoho květin suším a vytvářím z nich věnce, bylinky také suším i mrazím, z bazalky dělám skvělé pesto. Z ovoce vyrábím marmelády, džemy a vynikající šťávy,“ popisuje, kolik radosti jí zahradní záhonky v Podkrkonoší přinášejí. 

Právě velká osázená skalka před poloroubeným domem, suché opěrné zídky osázené kvetoucími rostlinami, zádlažba dvora a zápraží či pískovcová schodiště jsou svépomocí vytvořena z materiálu, který získali po nutném vybourání části kamenných konstrukcí domu a stodoly. U kuchyně z nich vznikla příjemná kamenná terasa s druhou skalkou a za stodolou ohniště, u kterého tu rádi tráví chvíle s dětmi a přáteli.

Horké a suché jaro i léto přinesly letos dříve jak úrodu, tak padající listí.
Posezení u ohniště, to jsou pro rodinu chvíle pohody.
Na zádlažbu dvora nejen u kuchyně (na snímku) majitelé vytvořili z kamenného...

Přes veškerou dřinu, co venkovská zahrada a chalupa obnáší, to svoje místo rodina paní Paterové miluje a dává mu maximum. „Snažíme se, aby naše zahrada měla zcela venkovský charakter a vypadala přirozeně. A byla v tom všem vidět nejenom dřina, ale i velká láska,“ vyznává se majitelka.

I truhlíky s květinami na oknech tu průběžně mění: na jaře jsou s maceškami, v létě s muškáty, begóniemi a fuchsiemi, na podzim s okrasnými kapustami a vřesy, v zimě s větvemi jehličnanů a suchými trávami a květinami. Jako třešničku na dortu celoživotního rodinného díla, do kterého každý z rodiny vložil spoustu svých nápadů, práce i energie, aby tak obohatil i ostatní.

Soutěž NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA stále probíhá

Z příspěvků zaslaných do soutěže Naše krásná zahrada (zde podrobná pravidla soutěže) právě vybíráme příspěvky k zařazení do druhého kola, ve kterém se opět hraje o hodnotné ceny. A stále je možné se zúčastnit.

Stačí poslat sérii cca 8 fotografií vlastní zahrady (ideálně šířkových) včetně jejího popisu nejpozději do středy 12. září 2018, 12:00 hodin na e-mailovou adresu redakce soutez.hobby@idnes.cz. Do předmětu zprávy uveďte „Naše krásná zahrada“, snímky lze případně zaslat přes www.uschovna.cz).

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon (o výkonu 2400 W) a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Autor:Nejčtenější

Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...

Pohlreich odhalil rozpory v kuchyni. Kuchaři to zabalili kvůli neshodám

Bývalý šéfkuchař Vladimír Hanzelka dnes už vaří v Novém Jičíně.

V pořadu televize Prima Ano, šéfe! se odehrálo drama, které je velmi časté v mnoha restauracích. Až po návštěvě...Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Rostou? Pochlubte se svými aktuálními houbařskými úlovky

Miroslav Sovadina (na snímku) a další houbaři v regionu se vracejí z lesů s...

Někde lesy připomínají vyschlou poušť. Někde však bylo dost vláhy, aby houby mohly začít růst. Přitom by právě v této...

Další z rubriky

Zahrada budovaná s dětmi, kde nechybí záhony zeleniny, králíci a slípky

Vzorně uspořádaná zahrada, kde mají své místo záhony zeleniny i kurník a výběh...

„Od letošního října nám na zahradě ještě přibudou včely. Už se těším, až pojedeme k panu včelaři pro domluvené oddělky....

Posekat, zvertikutovat, dosít. Jak opravit suchý trávník v 10 krocích

Použít můžete travní směs, která byla v trávníku původně.

Do konce července napršelo v Česku téměř o třetinu méně srážek oproti třicetiletému normálu. Napříč republikou jsme tak...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz