Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Soutěž aktualizováno 
Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před devíti lety začala rekonstruovat a bylo jasné, že radikální proměnou bude muset projít i zanedbaná zahrada. Majitelé se rozhodli upravit ji tak, aby údržba spočívala víceméně jen v péči o trávník.

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a grilem. | foto: Mirek Vysušil

„V roce 2009, kdy jsme dům pořídili, byl terén zahrady neurovnaný, plot se rozpadal, rostly tu náletové dřeviny, hlavně lísky a akáty. Sekání trávy bylo problémové z důvodu nekoncepčního uspořádání všemožných záhonků, keříků, chodníčků a podobně,“ píše Mirek Vysušil, který zahradu ve vnitrobloku - zrevitalizovanou před čtyřmi - přihlásil do soutěže Naše krásná zahrada.

Fotogalerie

Pár let prostor zanedbané zahrady kultivovali svépomocí. Odstraňovali náletové dřeviny, káceli zanedbané ovocné stromky a vytvořili provizorní prostor pro posezení. Po dokončené rekonstrukci domu na konci roku 2014 se pustili se i do zásadní revitalizace zahrady. Společně s výstavbou garáže.  

Po obvodu pozemku postavili nový plot a vyrovnali celý, zhruba 500 m² velký pozemek. K terénním úpravám využili malý bagr, který pomáhal při výstavbě garáže. Připravili plochu pro pergolu, vybudovali k ní přístupový chodníček a odstranili neudržované jabloně a lísky.

„Od počátku jsem měl jasno, že chci zahradu, která se bude co nejsnáze udržovat a sekat. To byl hlavní požadavek, se kterým se musela vypořádat zahradnická firma,“ popisuje majitel, proč dostala zahrada tu nejjednodušší podobu. Kolem vzrostlých stromů a garáže jsou dnes skryté obrubníky lemující záhony s vysokými travinami, volný prostor v záhonech je vysypaný štěrkem.

Největší péči dnes potřebuje trávník, který díky závlaze prospíval i v letošním...
Pohled od garáže k sušáku na prádlo.
Současný celkový pohled na zahradu.

Jediným solitérem zachovaným v centrální části zahrady je pouze meruňka, která plodí nádherné a velké plody. Na východní okraj zahrady přesadili původní keříky rybízů a kanadských borůvek, na jižní stranu vysadili kiwi a živý plot z tisů, který by měl do budoucna navodit pocit většího soukromí.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Uzávěrka soutěže již proběhla, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet, pokud možno typově různých zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás postupně seznámíme. Tak, abyste mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybírat, které zahrady vás uchvátily natolik, že si podle vás zaslouží odměnu. 

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Zvláštní pozornost věnovali původní dřevité pivoňce, která byla vysazena pravděpodobně už někdy ve čtyřicátých letech minulého století a špatně snáší přesazování. Proto ji důkladně chránili jak při stavbě garáže, tak při vlastní realizaci veškerých úprav. „S ohledem na ni bylo vše v jejím okolí navrženo tak, aby měla i do budoucna dostatek prostoru pro další růst,“ vysvětluje majitel, jak jim na nádherné staré dřevité pivoňce záleželo. Fotku této dřevité pivoňky v květu ale bohužel nenašel.   

Ještě před výsevem trávníku tu také vybudovali zavlažovací systém, aby zajistili kondici trávníku i v horkých letních dnech. Což se obvlášt v letošním suchém a horkém létě osvědčilo.

Výsev trávníku provedli až poté, co pomocí totálního herbicidu odstranili  veškerý plevel. „Trávník se po pár letech konečně rozrostl a tvoří tak již celistvou zelenou plochu,“ pochvaluje si dnes majitel s tím, že o trávník opravdu pečlivě pečují: pravidelně ho sekají, hnojí i kultivují.

Prostor na pěstování drobného ovoce či bylinek pro svou potřebu obyvatelé vily také mají. U domu, v betonových svahových tvárnicích. Pěstují tu nejen bylinky, jahody či rajčata, ale třeba i letničky či levanduli. Co kdo chce. 

Svahové tvárnice osazené bylinkami, jahodami a levandulí

Svahové tvárnice osazené bylinkami, jahodami a levandulí, najdou se tu i rajčata.

Na jižním okraji zahrady je nově vybudovaná pergola s posezením a grilem.

Na jižním okraji zahrady je nově vybudovaná pergola s posezením a grilem.

Nakonec se všichni dočkali i pergoly a sušáku na prádlo; obojí je ze dřeva, aby vybavení zahrady mělo jednotný ráz. Pod pergolou se může najednou posadit až osm lidí a užívat si třeba grilování - plynový gril s kuchyňským koutem je totiž její součástí. Snad ještě letos přibude i žulová pracovní deska, kamenný koberec pod pergolou a na přístupové cestě zvládli vybudovat právě toto léto.

Majitel je nadšený, že původní záměr vytvořit na údržbu nenáročnou odpočinkovou oázu v širším centru Prahy se povedl podle jeho představ. Zahrada teď vyžaduje „jen“ sekání trávníku, občasné vytrhávání plevele a zastřihávání stromků a keřů.Především ale slouží obyvatelům domu k relaxaci, pěstování ovoce pro vlastní potřebu, sušení prádla a setkáním s přáteli.

Autor:Nejčtenější

Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...

Pohlreich odhalil rozpory v kuchyni. Kuchaři to zabalili kvůli neshodám

Bývalý šéfkuchař Vladimír Hanzelka dnes už vaří v Novém Jičíně.

V pořadu televize Prima Ano, šéfe! se odehrálo drama, které je velmi časté v mnoha restauracích. Až po návštěvě...Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Rostou? Pochlubte se svými aktuálními houbařskými úlovky

Miroslav Sovadina (na snímku) a další houbaři v regionu se vracejí z lesů s...

Někde lesy připomínají vyschlou poušť. Někde však bylo dost vláhy, aby houby mohly začít růst. Přitom by právě v této...

Další z rubriky

Rozkvetlé prázdninové útočiště v Podkrkonoší by se bez studny neobešlo

Ze zahrady je nádherný výhled do kraje, posezení u jezírka je nádherný relax.

Návštěvníkům sice pán domu tvrdí, že nedá motyčku z ruky, ale ve skutečnosti je autorkou a hlavní zahradnicí rodinné...

Zdroj vitaminů uprostřed Ostravy? Vzorem byla babiččina zahrada na Hané

Otakárek fenyklový na třapatce nachové, kterou majitelka zahrady doporučuje...

Leží přímo v Ostravě, ale městská zahrada to není. Vznikala svépomocí na zanedbaném pozemku uprostřed zástavby...

Co může zachránit usychající stromy? Pravidelná zálivka, řez a přihnojení

Duby mohou růst na velmi extrémních stanovištích, jako například v Dolním...

Už před pár týdny některým stromům začaly žloutnou a opadávat listy. Může za to dlouhé období sucha i pomalu se blížící...

Najdete na iDNES.cz