V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Soutěž aktualizováno 
Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před devíti lety začala rekonstruovat a bylo jasné, že radikální proměnou bude muset projít i zanedbaná zahrada. Majitelé se rozhodli upravit ji tak, aby údržba spočívala víceméně jen v péči o trávník.

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a grilem. | foto: Mirek Vysušil

„V roce 2009, kdy jsme dům pořídili, byl terén zahrady neurovnaný, plot se rozpadal, rostly tu náletové dřeviny, hlavně lísky a akáty. Sekání trávy bylo problémové z důvodu nekoncepčního uspořádání všemožných záhonků, keříků, chodníčků a podobně,“ píše Mirek Vysušil, který zahradu ve vnitrobloku - zrevitalizovanou před čtyřmi - přihlásil do soutěže Naše krásná zahrada.

Fotogalerie

Pár let prostor zanedbané zahrady kultivovali svépomocí. Odstraňovali náletové dřeviny, káceli zanedbané ovocné stromky a vytvořili provizorní prostor pro posezení. Po dokončené rekonstrukci domu na konci roku 2014 se pustili se i do zásadní revitalizace zahrady. Společně s výstavbou garáže.  

Po obvodu pozemku postavili nový plot a vyrovnali celý, zhruba 500 m² velký pozemek. K terénním úpravám využili malý bagr, který pomáhal při výstavbě garáže. Připravili plochu pro pergolu, vybudovali k ní přístupový chodníček a odstranili neudržované jabloně a lísky.

„Od počátku jsem měl jasno, že chci zahradu, která se bude co nejsnáze udržovat a sekat. To byl hlavní požadavek, se kterým se musela vypořádat zahradnická firma,“ popisuje majitel, proč dostala zahrada tu nejjednodušší podobu. Kolem vzrostlých stromů a garáže jsou dnes skryté obrubníky lemující záhony s vysokými travinami, volný prostor v záhonech je vysypaný štěrkem.

Největší péči dnes potřebuje trávník, který díky závlaze prospíval i v letošním...
Pohled od garáže k sušáku na prádlo.
Současný celkový pohled na zahradu.

Jediným solitérem zachovaným v centrální části zahrady je pouze meruňka, která plodí nádherné a velké plody. Na východní okraj zahrady přesadili původní keříky rybízů a kanadských borůvek, na jižní stranu vysadili kiwi a živý plot z tisů, který by měl do budoucna navodit pocit většího soukromí.

Čtenářskou anketu k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA přineseme 27. září

Uzávěrka soutěže již proběhla, ze zaslaných příspěvků jsme opět vybrali dvacet, pokud možno typově různých zahrad. Některé jsme již zveřejnili, s dalšími vás postupně seznámíme. Tak, abyste mohli v čtenářské anketě od 27. září do 3. října vybírat, které zahrady vás uchvátily natolik, že si podle vás zaslouží odměnu. 

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Zvláštní pozornost věnovali původní dřevité pivoňce, která byla vysazena pravděpodobně už někdy ve čtyřicátých letech minulého století a špatně snáší přesazování. Proto ji důkladně chránili jak při stavbě garáže, tak při vlastní realizaci veškerých úprav. „S ohledem na ni bylo vše v jejím okolí navrženo tak, aby měla i do budoucna dostatek prostoru pro další růst,“ vysvětluje majitel, jak jim na nádherné staré dřevité pivoňce záleželo. Fotku této dřevité pivoňky v květu ale bohužel nenašel.   

Ještě před výsevem trávníku tu také vybudovali zavlažovací systém, aby zajistili kondici trávníku i v horkých letních dnech. Což se obvlášt v letošním suchém a horkém létě osvědčilo.

Výsev trávníku provedli až poté, co pomocí totálního herbicidu odstranili  veškerý plevel. „Trávník se po pár letech konečně rozrostl a tvoří tak již celistvou zelenou plochu,“ pochvaluje si dnes majitel s tím, že o trávník opravdu pečlivě pečují: pravidelně ho sekají, hnojí i kultivují.

Prostor na pěstování drobného ovoce či bylinek pro svou potřebu obyvatelé vily také mají. U domu, v betonových svahových tvárnicích. Pěstují tu nejen bylinky, jahody či rajčata, ale třeba i letničky či levanduli. Co kdo chce. 

Svahové tvárnice osazené bylinkami, jahodami a levandulí

Svahové tvárnice osazené bylinkami, jahodami a levandulí, najdou se tu i rajčata.

Na jižním okraji zahrady je nově vybudovaná pergola s posezením a grilem.

Na jižním okraji zahrady je nově vybudovaná pergola s posezením a grilem.

Nakonec se všichni dočkali i pergoly a sušáku na prádlo; obojí je ze dřeva, aby vybavení zahrady mělo jednotný ráz. Pod pergolou se může najednou posadit až osm lidí a užívat si třeba grilování - plynový gril s kuchyňským koutem je totiž její součástí. Snad ještě letos přibude i žulová pracovní deska, kamenný koberec pod pergolou a na přístupové cestě zvládli vybudovat právě toto léto.

Majitel je nadšený, že původní záměr vytvořit na údržbu nenáročnou odpočinkovou oázu v širším centru Prahy se povedl podle jeho představ. Zahrada teď vyžaduje „jen“ sekání trávníku, občasné vytrhávání plevele a zastřihávání stromků a keřů.Především ale slouží obyvatelům domu k relaxaci, pěstování ovoce pro vlastní potřebu, sušení prádla a setkáním s přáteli.

Autor:

Nejčtenější

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Do Ostravy jela šéfová zbytečně. Dobře tu vařili, přesto zkrachovali

Přes svou závislost na alkoholu se Richard Konečný ukáže jako schopný kuchař,...

Restaurace uprostřed sídliště plného lidí má šanci na úspěch, o klientelu by nemusela mít nouzi. Jenže zkuste to v...

Zákaz srkaček, háku i míra na okouny. Nová pravidla při lovu ryb

Okoun má konečně míru.

Rybářský řád se každý rok nějakým způsobem mění. Většinou jsou to změny kosmetické a nejinak je to i v řádu pro revíry...

Čeští modeláři v Británii opět nezklamali. Přivezli 63 medailí

Jeden z exemplářů na výstavě ke stům letům československé aviatiky.

Čeští modeláři letos opět zabodovali na mezinárodním mistrovství v britském Telfordu. Na klání, které se konalo během...

Blesková večeře. Pohlreich uvařil polévku z kukuřice a papriky

Polévka z kukuřice s paprikou, jarní cibulkou a koriandrem

Zdeněk Pohlreich ve svém pořadu Teď vaří Šéf! zkouší převést na televizní obrazovku, jak se stravovat kvalitně a přitom...

Další z rubriky

Zazimování zahrady: nezapomeňte na vodní plochy, radí zahradník

Vysokým výkonem, záběrem 46 cm a pevným kovovým šasi připomíná AKU rotační...

Nenechte nic náhodě a zazimujte zahradu ještě před příchodem prvních večerních mrazíků. Speciální péči potřebuje...

Fíky na Moravě a „poklad Inků“ v Čechách. Změny klimatu promění česká pole

Za několik let možná na našich polích uvidíme i rostliny čiroku.

České zemědělství čekají podle některých odborníků v příštích dvaceti letech změny. Oteplování podnebí a dlouhá i suchá...

Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Najdete na iDNES.cz