Tibetský teriér. Posvátný posel štěstí, který se jako teriér nechová - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tibetský teriér. Posvátný posel štěstí, který se jako teriér nechová

  0:24
Tibetský teriér neboli „tibeťák“ je skvělým rodinným i sportovním společníkem. Jeho výrazným znakem je nádherná jemná srst, kterou zaujme na první pohled. V Tibetu si jej také po dlouhá staletí velmi cenili a získat jej mohl jen ten, kdo si ho opravdu zasloužil.
Čokoládoví jedinci (pes vlevo) jsou nestandardní, přesto se však ve vrzích...

Čokoládoví jedinci (pes vlevo) jsou nestandardní, přesto se však ve vrzích objevují a mají své nadšence. | foto: Barbora Bláhová

Pokud byste od tibeťana čekali typické vlastnosti teriéra, pravděpodobně budete zklamáni. Jediné, co jej pojí s teriéry, je jeho název. Jde o starobylé plemeno, jež bylo po staletí využíváno ve svojí domovině v tibetských Himálajích převážně jako společník, ale také jako pastevecký a hlídací pes.

Tibetský teriér se totiž uplatňoval jako hlídač stád ovcí, koz nebo jaků: jakmile se blížilo nebezpečí, ihned vše hlásil svým zvučným štěkotem, načež ho vystřídali velcí tibetští mastifové, kteří stádo spolehlivě ubránili fyzickou silou. Ochraňoval i karavany kočovných nomádů, nebo obchodníky na cestách do Číny. Byl totiž velmi skladný, a to z něj činilo skvělého psa na cestování.

Předpokládá se, že tito psi byli chováni před více než dvěma tisíci lety v tibetských klášterech: především bílí jedinci, kteří byli uctíváni a považováni za posvátné. Lidé jim říkali „seenge“, což znamená „sněžný lev“, a věřili, že přinášejí štěstí. Tito psi se nikdy neprodávali, směli být pouze věnováni přátelům nebo cizincům pro štěstí či jako vyjádření respektu k určité osobě.

Teriér s hedvábnou srstí? Ani náhodou

Do Evropy se tibetský teriér dostal v první polovině 20. století díky Angličanům. Ti jej však vskutku mylně zařadili mezi teriéry na základě jeho vzrůstu, temperamentu a inteligence. Správný název plemene měl být nejspíš „Tibet Apso“, jelikož jeho nejbližším příbuzným je další tibetské plemeno Lhasa Apso, které se od tibetského teriéra liší hlavně výškou.

Tibetský teriér

Toto společenské plemeno pochází z Tibetu, na jeho rozšíření má zásluhu Velká Británie (FCI skupina 9). Je to středně velké plemeno s kvadratickým robustním tělem, psi mívají v kohoutku 36 až 41 centimetrů, feny jsou o něco menší. Hmotnost se pohybuje obvykle mezi 8 až 12 kilogramy, někteří jedinci ovšem mohou vážit i 16 kg. Průměrně se tibetští teriéři dožívají 12 až 15 let,a le jsou známy případy, kdy tibetský teriér oslavil 18. narozeniny. Pořizovací cena se pohybuje okolo 16 tisíc Kč, záleží ovšem na kvalitě konkrétního štěněte a zemi jeho původu.

S tibetským teriérem můžete dělat prakticky cokoliv!
Malí, ale odvážní! Již od ranného věku tibeťák vykazuje náklonnost k jiným...

Co se povinných vyšetření týká, jedinci určení k chovu musí mít vyšetřeny kyčle na dysplazii kyčelního kloubu, dále vyšetření očí na dědičné choroby a testy DNA.

Z tibetského teriéra každopádně na první pohled vyzařuje obrovská elegance. Zaujme i svou dlouhou kšticí, jež mu ale nemá nijak omezovat vidění, a pyšní se nádhernou bohatou srstí, jez je na omak jemná. Zbarvení srsti může být jakékoliv kromě čokoládové.

Chovatelka Barbora Bláhová si svého prvního „tibeťáka“ pořídila v roce 2002, první vrh pak odchovala v roce 2006. „K tomuto plemeni jsem přišla náhodou. Tehdy jsem ještě bydlela s rodiči v bytě a už jsme doma jednoho výstavního psa měli - plemene, které se na výstavách psů vystavuje v sobotu. A já chtěla ještě psa na neděli: nic velkého ani malého, a nic hladkosrstého. Tak mi jako nejvhodnější další pes do bytu vyšel tibeťák, a to jak velikostí a typem srsti, tak výstavním dnem na mých milovaných psích výstavách,“ vzpomíná s úsměvem Barbora Bláhová.

Extrémně inteligentní a učenlivý pes

Po patnáctileté zkušenosti s jejich chovem považuje chovatelka tibeťany za velmi inteligentní plemeno. Je to prostě pes, který byl po staletí nucen přemýšlet vlastní hlavou a tento rys mu zůstal dodnes, takže je někdy poněkud samostatnější jednotkou. „Jsou opravdu velmi chytří a umějí toho i zneužívat,“ přiznává chovatelka.

„Psi, kteří nosí nad hřbetem měsíc,“ i takto byli nazýváni díky postavení jejich ocasu

Nehostinný a nebezpečný terén v tibetských horách a extrémní klima dokonale přizpůsobili tibetského teriéra ke zdejšímu životu a učinil z něj velmi odolného psa. Byl obdařen bohatě osrstěnými širokými tlapami, jež mají podobný účel jako sněžnice, ocasem, jež umí používat jako kormidlo, výrazně zaúhlenými končetinami a zajímavou schopností zatínat drápy. Všechny tyto „vychytávky“mu pomáhaly prodírat se sněhem, pohybovat se po ledu a bezproblémově se hbitě pohybovat po skalním pokryvu. Např. pokud jeho majiteli spadl nějaký předmět ze skály, tibetský teriér byl vycvičen cokoliv přinést zpět, i když byl skalnatý povrch často velmi strmý.

Navíc je tento milý chlupáč velmi veselé a učenlivé stvoření, plné energie a hravosti, což ho předurčuje pro různé psí sporty. „Štěňata z mé chovatelské stanice velmi úspěšně dělají agility, dogdancing i canisterapii. Někteří majitelé dokonce zkoušejí se svými tibeťáky pasení ovcí,“ vysvětluje Barbora Bláhová. (Reportáž k pasení ovcí, které si lze se psem vyzkoušet, zde.)

Na tvrdou ruku při výchově zapomeňte, na tiběťáka neplatí, potřebuje důslednost a pozitivní výchovu. Vzhledem ke své inteligenci občas přemýšlí, proč by měl dělat to, co po něm chcete. Proto je vhodné tibetského teriéra k čemukoliv motivovat pozitivně, hrubý výcvik je k ničemu. A pokud byste to s ním přece jen chtěli zkoušet, počítejte, že jeden malý cvik budete trénovat třeba dlouhé týdny. Zkrátka, co tibetskému teriérovi dáte, to od něj také dostanete.

Ve výchově je proto důležitá důslednost. „Tibetští teriéři potřebují ve výchově pevnější ruku a přesné stanovení pravidel“, zdůrazňuje Barbora Bláhová. Pokud ovšem budete dodržovat tyto rady, dosáhnete se svým tibeťákem čehokoliv a on pro vás udělá, cokoliv vám na očích uvidí.

Rodina je pro něj na prvním místě

Rozhodně pak je tibetský teriér výtečným rodinným společníkem, protože svou rodinu miluje nadevše a potřebuje s ní být v neustálém kontaktu. Všechny rodinné příslušníky svědomitě ochraňuje, ale rozhodně nevykazuje agresivitu - k cizím lidem je prostě jen nedůvěřivý a odtažitý.

Tibeťák vám bdue věrný až za hrob.
Socializace štěňat.
Mezi dětmi a tibeťáky vzniká pevné pouto.
S dítětem tibeťák vytvoří nerozlučnou dvojiku.

„Svým“ se ale tibeťák naprosto přizpůsobí. Chcete dobývat hory nebo pouze nečinně ležet a odpočívat v posteli? Tento milý psík s vámi půjde do všeho. „Tibeťák se velmi dobře přizpůsobí chodu domácnosti. Rád bude lenošit celé hodiny na gauči, ale stejně tak uvítá i dlouhé procházky. Není to plemeno, které by bylo náročné na údržbu nebo fyzickou aktivitu. Stačí mu přes den jedna delší procházka a bude naprosto spokojený,“ přibližuje chovatelka.

Ani péče o srst není složitá, ač by se mohlo zdát, že to bude oříšek. „Je rozdíl, jestli máte výstavního tibeťáka, nebo jen domácího mazlíčka. Výstavní jedinec samozřejmě potřebuje náročnější péči o srst, než tibeťák, který je pro vás čistě společníkem. Pro běžnou údržbu většinou stačí jednou týdně opravdu pořádně vykartáčovat srst a koupat psa podle potřeby,“ radí zkušená chovatelka.

A pozor na uši. Tibetský teriér je sice celkově zdravé plemeno; jediné, s čím se řada tibetských teriérů potýká, je zánět v uších. „Vzhledem k tomu, že mají tibeťáci hustou srst, jejich uši mají v létě tendenci se zapařovat. Proto je nutné je pravidelně kontrolovat, popřípadě z nich vytrhat chlupy,“ upozorňuje chovatelka.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025