Roztomilá vodní želvička je žravý mazlík, který umí vyrůst

  13:09aktualizováno  13:09
Vodních želv je řada druhů, ale pro chov v domácím akváriu jsou nejvhodnější ty, kterým krunýř dorůstá zhruba do 20 centimetrů. Z nich jsou asi nejčastěji chované želvy nádherné, které nabízejí takřka v každém zverimexu.

Pro někoho je nejkrásnějším mazlíkem želva nádherná, masožravý vodní plaz. | foto: Profimedia.cz

Mláďata želv nádherných, malé roztomilé pruhované želvičky, nejsou drahá a navíc vypadají roztomile. Jenže to nejsou žádná mazlivá stvoření, která by nevyrostla.

Želva nádherná na samolepce

Právě samolepku vodní želvy (a spolu  sní i dalmatinského zakrslého králíka) najdou čtenáři sobotní MF DNES ve svých novinách. Samolepky se lepí do sběratelského alba, které můžete spolu s prvními 12 samolepkami získat za dvacetikorunovou SMS (podrobnosti ZDE).   

Sběratelské album MAZLÍČCI (příloha MF DNES ve čtvrtek 26. září).

Stále ještě si také můžete objednat zvýhodněné šestitýdenní předplatné MF DNES, se kterým získáte jak album, tak kompletní sestavu samolepek (ZDE). 

Naopak, mládě musíte denně krmit živočišnou potravou, například masem (a to výhradně jen libovým, tedy rybím, kuřecím či telecím), hmyzem, drobnými rybičkami, moučnými červy nebo vodními i suchozemskými plži. Dokonce mohou mít i ulitu, ta je pro želvy skvělým zdrojem vápníku, který potřebují pro budování krunýře.

Dospělé želvy stačí krmit třikrát týdně, ale téměř polovinu jejich jídelníčku už může tvořit rostlinná potrava, tedy ovoce, zelenina a vodní rostliny, případně listy salátu či špenátu. Jejich krmení ovšem není úplně jednoduché, protože aby dobře prospívaly, potřebují želvy opravdu hodně pestrou stravu, bohatou na vitamíny i minerální látky. Jako doplňkové krmivo se dají koupit i speciální granule pro vodní želvy (někdo je dokonce krmí i kočičími), které všechny potřebné látky obsahují.

Pamatujte však i na to, že želvy nádherné jsou zvyklé požírat svou potravu ve vodě, takže poměrně náročná je i údržba jejich akvária. To se bez pravidelného a poměrně častého čištění neobejde. Pořízení tohoto domácího mazlíka si tedy nejdříve velmi pečlivě rozmyslete. Ne náhodou najdete na webu spoustu inzerátů od chovatelů, kteří vám vodní želvu rádi i darují.

Za náročnějšími druhy se vypravte do zoo

Vodní želvy zblízka

Hledání nového majitele je však pořád zodpovědnější než odložení želvy do volné přírody, pokud se péče o ni omrzí. Želva nádherná sice pochází ze Střední a Jižní Ameriky, ale dokáže se neuvěřitelně přizpůsobit. I ve střední Evropě se tak najdou místa, kde se jako invazivní druh uchytila.

A nejde jen o želvu nádhernou, chovatelé někdy dávají pryč i vzácnější druhy. Například před dvěma lety někdo odložil do jezírka v pražské botanické zahradě 40cm exemplář kožnatky čínské. Evidentně ji tam přinesl zkušený chovatel, který přesně věděl, co tato želva potřebuje a podle toho jí vybral nové bydliště. Zřejmě už jí nezvládal vytvářet odpovídající podmínky k životu, tak to vyřešil touto cestou. V botanické zahradě se nečekaného přírůstku naštěstí ujali (příběh čtěte zde).

Pokud vám vodní želvy opravdu učarovaly, vypravte se za nimi na výlet. Řadu druhů (i vzácných) najdete třeba v pražské zoo. Ta například vzácné indické želvy korunkaté úspěšně rozmnožila jako první na světě (podrobnosti zde), stejně jako želvy Smithovy (více zde). A v Mořském světě na pražském Výstavišti zase můžete pozorovat a obdivovat skupinu sladkovodních karet (více čtěte zde).

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Nezkracujte psům vycházky a nechejte je pořádně očichávat, radí vědkyně

Pro psy je čich nesmírně důležitý.

Psi čenichem zkoumají svět, využívají k tomu až miliardu receptorů. Umějí tak dokonale číst lidské emoce. Proto nechte...

Další z rubriky

OBRAZEM: Mláďata zvířat celého světa v podzimních kulisách Zoo Praha

Podzim není úplně typickým obdobím pro mláďata, v pražské zoo jich ovšem lze o...

Podzim není úplně typickým obdobím pro mláďata, v pražské zoo jich ovšem lze o letošním krásném podzimu obdivovat...

Psi mohou nastydnout stejně jako lidé. Nejvíc pomáhá prevence

Neléčené nachlazení může přerůst ve virózu, která může skončit i zápalem plic.

Ani našim čtyřnohým kamarádům se nevyhýbají obtíže z prochladnutí. Od podzimu do jara jim navíc hrozí virózy. Jak...

Češi zachraňují nosaté opice v Indonésii. Pomáhá Zoo Praha, můžete i vy

Kahau nosatý, unikátní plachý primát, jehož populace stojí za záchranu.

Zoo Praha začala finančně podporovat projekt Pesisir Balikpapan, který Češi realizují v Balikpapanském zálivu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz