Ředitel pražské zoo: Ještě nevím, jak řeknu o Mojině odchodu dětem

aktualizováno 
Na čtvrteční tiskové konferenci k odchodu Moji to vypadalo, že nikomu není úplně lehko, přestože se smutek v očích zúčastněných – tedy ředitele zoo, její mluvčí, kurátora chovu i veterináře – střídal s úlevou, že Moja pojede právě do Španělska.

Její ošetřovatelé tvrdí, že má Moja smysl pro humor. | foto: Khalil Baalbaki

Moja se narodila v Zoo Praha 13. prosince 2004 jako první gorilí mládě narozené v České republice a je potomkem samce Richarda a samice Kijivu. Dlouho nebylo známo její pohlaví; s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006.

Moja v náručí mámy
Moja v náručí mámy Kijivu

Moja v náručí mámy Kijivu

Jméno Moja znamená ve svahilštině "první". Dva a půl roku byla Moja jediným mládětem v pavilonu, dnes má již dva sourozence: samečky Tatua a Kiburiho.

Loučení s Mojou

Poprvé jsem Moju viděl, když jí byly tři týdny: na Nový rok 2005. S manželkou a se synem jsme se zvědavě šli podívat na první gorilí mládě narozené v České republice. Tehdy mě v nejmenším nenapadlo, že se zanedlouho začne odvíjet šestileté období, po které bude Moja mimořádně důležitou součástí mého života. A patrně ani s pomocí šiku věštců bych nepřipadl na myšlenku, že ji před jejími sedmými narozeninami budu vyprovázet do světa.

Když v listopadu 2005 začala "trochu jiná reality show" Odhalení, stala se Moja její hlavní hrdinkou i spolustrůjcem jejího úspěchu. Paralela mezi světem lidí a goril nabyla díky ní ještě větší průzračnosti (pro mne ovšem dvojnásob, protože doma nám tou dobou začínala řádit jen o málo mladší dcera) a Moja společně s Richardem definitivně vstoupila mezi české celebrity.

Ještě jako Mojánek – dlouho trvala mylná domněnka, že je Moja kluk – začala vstupovat také do světa pohádek. Nejprve to byly televizní "raníčky", poté i knihy a rozhlasové dramatizace. Svou část těchto pohádkových příběhů jsem psával o prázdninách, když šly děti po obědě spát, a večer jsem jim je předčítal. Moja se tak postupně stala členem naší rodiny – a když se topila a Mára Ždánský ji zachránil, všichni společně jsme úlevně vydechli.

Aniž by to Moja tušila, začala postupem času díky své popularitě pomáhat gorilám ve střední Africe a posléze se tam i proslavila. Je hlavní hrdinkou knížek, které dostávají afričtí školáci, aby si vytvořili vztah k přírodě. Moju si zamilovali natolik, že nám začali psát, aby se – až bude muset odejít z Prahy – odstěhovala do kamerunského Limbe.

Nyní se její odchod přiblížil. Dospěla a svou rodinu by měla opustit co možná nejdříve, takže v Praze pobude již jen několik posledních týdnů. Nebude se ovšem stěhovat do Afriky, nýbrž do zoo tady v Evropě. Vybral ji koordinátor chovu goril nížinných a jak jsem se sám přesvědčil, vybral ji dobře. Svou novou rodinu najde Moja v krásné zoologické zahradě Cabarceno na klimaticky příznivém severním pobřeží Španělska. Bude zde žít s pětadvacetiletým samcem Nikem, který pochází ještě z volné přírody a je tedy geneticky mimořádně cenný, a se dvěma samičkami: třicetiletou Nadiou a pětiletou "královničkou" Chelewou.

Loučení s Mojou tak snad bude o malinko lehčí. Ale přesto bude převelice těžké. Když o tom tak píšu, vlastně si pořád ještě neumím představit ani to, kdy a jak řeknu o Mojině odchodu u nás doma.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Jak šel s Mojou čas 

Od narození se Kijivu o malou Moju vzorně starala. Kojila ji asi do 5 měsíců, pak začala Moja jevit zájem o pevnou potravu. Nejprve si s ní spíš jen hrála (šlo o mrkev a jiné druhy zeleniny), poté pomalu začala kousky ukusovat a polykat. Již v osmém měsíci byla schopna jíst banány, broskve, hroznové víno či mrkev. Mateřské mléko přestala sát zhruba v roce – i když ještě dlouho poté chodívala občas pít mléko k samici Kambě.

Moja jako

Moja se zpočátku držela pouze na hřbetě své mámy Kijivu, eventuálně se nechala nosit v náručí, ale již ve věku zhruba čtvrt roku začala dělat první krůčky. Nejprve po dvou, pak po čtyřech. V 7 měsících už běhala po celém výběhu. Postupem času se zcela osamostatnila a naučila se zdolávat i všechny atrakce v expozici.

V roce 2005 vstoupila roční Moja do života reality show Odhalení: projekt Českého rozhlasu, který parodoval tehdy oblíbené kontejnerové reality show Big Brother. Jeho iniciátorem byl současný ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Šestnáct kamer umístěných v pavilonu sledovalo sedm dní v týdnu, 24 hodin denně život gorilí rodiny. Lidé se mohli zapojit do hlasování a hodnotit, který ze členů gorilí rodiny vyniká. Pro výherce byla připravena odměna 12 melounů. Roční Moja stála kvůli nezletilosti mimo soutěž, nicméně i díky tomuto projektu se stala doslova celebritou. Projekt, který měl původně trvat jen tři měsíce, vzbudil neuvěřitelný zájem veřejnosti a médií a v různých obměnách běžel celé čtyři roky.

Marek Žďánský v pavilonu goril pražské zoo. Za sklem Richard

Marek Žďánský v pavilonu goril pražské zoo. Za sklem Richard

Ani ne ve dvou letech se Moja ocitla i v ohrožení života. Ráno 29. srpna 2006 spadla do vodního příkopu ve venkovní expozici, kde ji objevil a z vody zachránil tehdejší chovatel goril Marek Ždánský. (Více si o tomto chovateli přečtěte v článku Kvůli gorilám vstával 15 let v půl čtvrté ráno, pak je opustil.  Zřejmě ztratila rovnováhu a spadla do vody. Dospělá zvířata zjevně pochopila, že se děje něco vážného, ale nedokázala Moje pomoci. Chovatel bez váhání skočil do příkopu a Moju z vody vytáhl. A byla to samice Kamba, která si Moju od něj klidně vzala a položila na záda.

Moja si postupně vytvářela vazby k jednotlivým členům skupiny. Největší přátelství navázala právě se samicí Kambou, a to v době, kdy se Kijivu narodil v květnu 2007 druhý potomek, sameček Tatu. Kamba měla za sebou neúspěšný porod a asi i díky tomu vznikl postupem doby mezi oběma vztah téměř mateřský.

V posledních letech je Moja zcela samostatná, dokonce se i zdatně připravuje na roli budoucí matky. Na zádech často nosí mladšího brášku Tatua, nebo se věnuje zatím nejmladšímu obyvateli gorilího pavilonu, ročnímu Kiburimu. S oběma si vydrží hrát dlouhé hodiny. A zatímco mladší sourozenci napodobují Moju, Moja se pokouší napodobovat chování dospělých a stále se učí, jaká pravidla je nutné dodržovat v gorilí tlupě.

V současné době už je Moja dospělá a má právo na vlastní plnohodnotný život.

V současné době už je Moja dospělá a má právo na vlastní plnohodnotný život.

Před rokem musela Moja začít užívat hormonální antikoncepci. Byla již pohlavně dospělá a hrozilo, že by mohla zabřeznout se svým vlastním otcem. Nyní nastal čas jejího odchodu. Evropský koordinátor chovu lidoopů pro ni vybral krásnou zoologickou zahradu – přírodní park Cabárceno na klimaticky příznivém severu Španělska, kde bude žít s geneticky cenným samcem Nikym a dalšími dvěma samicemi.

Moja dobyla i Afriku

Moja se stala hrdinkou nejen v Čechách, kde o ní vycházely knížky gorilích pohádek (Moja a páv; Moja, tatu a tiplíci autorů Miroslava Bobka a Terezy Šefrnové), ale i stejnojmenná CD, které namluvila a nazpívala Lucie Bílá. Postupem času však Moja dobyla i Afriku! Výtěžek z produktů, jejichž tváří byla Moja a další gorily z pražské zoo, putoval na speciální sbírkové konto, ze kterého byly financovány aktivity na záchranu goril nížinných ve střední Africe, mimo jiné vytištění a distribuce pohádkových knížek o gorilách v Kamerunu, Kongu-Brazzaville a Středoafrické republice. Anglické a francouzské verze pohádkových knížek měly v tamních dětech vzbudit vztah ke gorilám a přírodě vůbec. Afričtí školáci si Moju zamilovali natolik, že začali psát do Prahy, aby se Moja – až bude muset pražkou zoo opustit – odstěhovala do kamerunského Limbe. Už je ale jisté, že Moja se v první polovině října odstěhuje do Španělska, čtěte zde.

Autoři:Nejčtenější

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...

Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto...

Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale...

Další z rubriky

VIDEO: Dvouletý gorilák Ajabu se rve o jídlo jako tygr. Matku nezapře

Malý Ajabu se konfliktů kvůli žrádlu nebojí

Jeho máma je největší otesánek z gorilí skupiny pražské zoo, sám je zatím z goril nejmenší, ale zastrašit se jen tak...

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz