Mezi nejvážnější druhotné otravy patří ty, způsobené zapařenými a starými houbami. Musíme si uvědomit, že utržené plodnice hub ještě nějakou dobu žijí a dýchají. Máme-li je uloženy v neprodyšném obalu nebo je v takovém obalu delší dobu skladujeme, dojde poměrně rychle k zapaření a v plodnicích se rychle rozmnožují patogenní organizmy.
. Víte, že existují také nepravé otravy houbami?1) Primární nesnášenlivost hub imunitní reakce organismu s některými látkami obsaženými v houbách 2)Sekundární otravy těžkými kovy, pesticidy a dalšími chemikáliemi poškození organismu radioaktivitou |
Některé druhy hub, např. bedly (Macrolepiota), pavučince (Cortinarius), pečárky (Agaricus), některé čirůvky nebo hřibovité houby mají schopnost koncentrovat těžké kovy (olovo či rtuť). Nedoporučujeme tedy sbírat houby v blízkosti silnic, chemických nebo slévárenských závodů apod.
Druhotné otravy se projevují především jako gastroenteritidy (žaludeční a střevní problémy), někdy i jako otrava organismu. Většina z nich má sice bezproblémový průběh, ale zejména otrava botulotoxinem může především u dětí a starých osob končit smrtí.