Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Houbové hody i po vzoru císařů: pomazánka z růžovek i bedly po lesnicku

  1:00
Houby byly oblíbeným pokrmem od nepaměti a za náramnou lahůdku je měli už vybíraví římští císaři. Hlavní houbařská sezona je v rozpuku, takže tradiční smaženice nebo guláš už pravděpodobně byla na pořadu dne. Letní úlovky lze připravit i trochu nápaditěji. A přitom nijak složitě.
Pokud se vám podaří z lesa přinést podobný úlovek, tak s ním hurá co nejdříve...

Pokud se vám podaří z lesa přinést podobný úlovek, tak s ním hurá co nejdříve do kuchyně. | foto: Profimedia.cz

„Doma jsme si oblíbili bedly, které ale nepřipravujeme v klasickém trojobalu, pouze je orestujeme na másle se solí a kmínem a jíme s chlebem či bagetou. Osobně mě nejvíce překvapily bělolanýže, které začaly růst i na Valašsku. Zkusil jsem z nich připravit halušky a chutnaly výborně,“ říká šéfkuchař Pavel Václavík. (O bělolanýžích, tedy nepravých lanýžích, více zde.)

Bělolanýž obecný v terénu
Bělolanýž vzhledem trochu připomíná maličkou celerovou bulvu, velikostí a...

Vlevo bělolanýž v terénu, vpravo rozkrojený. Vzhledem trochu připomíná maličkou celerovou bulvu, velikostí a tvarem pak bramboru. Někdy také bývá více či méně schovaný pod zemí.

Při úpravě lesních pokladů je ale potřeba postupovat opatrně při jejich dochucování. Nejlépe si houby rozumějí s kmínem, rozmarýnem či majoránkou. A samozřejmě nikdy nezklame kombinace s cibulí a česnekem.

Muchomůrka císařka

A když už jsme výše zmínili římské císaře, tak podle odborníka na gastronomii Vladimíra Poštulky měl slavný Caesar nejraději muchomůrku zvanou ovoli. „Dnes se jí říká caesarea čili císařka. Caesar ji jedl za syrova, jen s olivovým olejem a sýrem. Oblíbili si ji i další císaři; a to nejenom kvůli její chuti, ale také proto, že jí přisuzovali afrodiziakální účinky. Zvláště pak Nero,“ líčí Poštulka.

Bedly po lesnicku

Potřebujeme: 10 bedel, 6 stroužků česneku, sůl, drcený kmín, olej. Na těstíčko 2 vejce, 5 polévkových lžic piva, 4 až 5 polévkových lžic hladké mouky, sůl, strouhanku.

Bedla vysoká. I u bedel pozor na možnou záměnu s jedovatými druhy hub.

Postup: Česnek utřeme se solí nebo ho prolisujeme a zakápneme trochou oleje, aby se dal dobře roztírat. Kloboučky touto česnekovou směsí potřeme, posypeme kmínem a namáčíme do těstíčka. To připravíme smícháním rozšlehaných vajec se solí, trochou piva a mouky (musí vzniknout hladké, polotekuté těstíčko). V pánvi rozehřejeme olej a postupně do něj vkládáme kloboučky bedel omočené v těstíčku a z obou stran je smažíme dozlatova. Bedly můžeme ještě obalit ve strouhance, jsou pak křupavější.
Zdroj: labužník.cz

Hříbkové ragú s bramborovými noky podle Romana Pauluse

Potřebujeme: Ragú – 200 g čerstvých hříbků, 50 g šalotky, 50 ml bílého vína, 100 ml smetany, cca 100 ml demi glace (více o této omáčce zde), sůl, pepř, petrželku, česnek, olej. Bramborové těsto – 300 g vařených brambor, 100 g hrubé mouky, 1 vejce, 2 žloutky, sůl.

Hříbkové ragú podle Romana Pauluse. S receptem podle šéfkuchaře hotelu Alcron, jehož kuchyně je opakovaně oceňována michelinskými hvězdami, nemůžete udělat chybu.

Postup: Hříbky nakrájíme na větší kousky a na oleji je zprudka orestujeme. Přidáme šalotku a nasekaný česnek, podlijeme bílým vínem a necháme zredukovat. Poté přidáme omáčku demi glace, dochutíme solí a pepřem a ještě jednou provaříme. Nakonec přidáme smetanu a čerstvě nasekané bylinky. Podáváme s domácími noky, jako příloha se hodí i listový špenát.

Jak na noky? Uvařené a propasírované brambory společně s moukou, vajíčkem a žloutky zpracujeme v těsto. Z těsta tvarujeme noky, vaříme v osolené vodě 2 až 3 minuty.
Zdroj: lidovky.cz

Těstoviny s hřiby

Potřebujeme: 250 g hřibů, nudle, máslo, petržel, 1 stroužek česneku, 125 ml bílého vína, 125 ml rajčatového protlaku, 125 ml smetany, sůl, pepř, parmazán.

Pozor na možnou záměnu hřibů jedlých a chutných za hřiby jedovaté, nejedlé nebo chráněné (podrobnější informace od mykologa a fotografie v článku zde).

Hřib smrkový

Postup: Houby nakrájené na plátky opékáme na másle na pánvi asi 6 až 8 minut. Potom přidáme jemně nasekaný stroužek česneku a nasekanou hladkou petrželku. Po dvou minutách zalijeme vše 125 ml bílého vína. Za stálého míchání necháme povařit asi dvě minuty, potom ztlumíme oheň a přidáme rajčatový protlak a smetanu. Osolíme a opepříme.

Uvaříme nudle tak, aby byly „al dente“, necháme okapat, potom je nasypeme do pánve k houbám, řádně promícháme a pánev odstavíme z ohně. Přidáme čerstvě nastrouhaný parmazán a ještě jednou vše promícháme.
Zdroj: lidovky.cz

Pomazánka z růžovek

Potřebujeme: 300 g růžovek, 150 g žervé sýru, 35 g másla, kopr nebo estragon, mletý kmín,sůl, pepř, worcester.

POZOR na možnou záměnu s jedovatou muchomůrkou tygrovanou (na snímku vlevo. Muchomůrka růžovka (vpravo) se jí v některých fázích růstu mohou nebezpečně podobá.

Postup přípravy: Hrubě posekané růžovky podusíme na másle s kmínem. Po vychladnutí je umeleme, osolíme, opepříme, přidáme pár kapek worcesteru, posekaný kopr nebo estragon. Směs přidáme do jemně utřeného sýru žervé a promícháme.
Zdroj: labužník.cz

Houbový krém po valašsku

Na recept podle Pavla Václavíka, šéfkuchaře restaurace Vyhlídka ve Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích potřebujeme: 100 g másla, 100 g mrkve, 100 g celeru, 100 g petržele, 1 cibuli, 50 g hladké mouky, 200 g čerstvých hřibů, 150 ml smetany, 500 ml vývaru nebo vody, sůl, pepř.

Houbový krém po valašsku

Postup: Na másle orestujeme dozlatova nakrájenou kořenovou zeleninu, přidáme nakrájenou cibuli a krátce orestujeme. Poté zaprášíme hladkou moukou, zalijeme vývarem, osolíme, opepříme a provaříme společně s hříbky zhruba 20 minut. Přidáme smetanu a rozmixujeme tyčovým mixérem. Pokud bychom se chtěli vyhnout zahušťování moukou, můžeme hned na začátku přidat do vývaru oloupanou a na kostičky nakrájenou větší bramboru.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Když chcete vysavač, který ušetří čas i nervy
Když chcete vysavač, který ušetří čas i nervy

A teď řekněte popravdě, kdo z vás si užívá denní kolotoč luxování a vytírání? Pokud to není váš oblíbený sport, Roborock Saros 10R vás zaručeně...

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025

Česká příroda nabízí mnoho jedlého. Blogerka o dobré stravě i břišním mozku

Premium

Zdravá strava může být zábava, fantazie a zároveň dobrodružství objevování. Dokazuje to příběh Michaely Bratrychové (36). „Česká příroda nám toho nabízí strašně moc, ale většina z nás sbírá jen pár...

24. března 2025