Co v kuchyni s bezlepkovou pohankou, která zahřeje tělo a ozdraví žíly - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co v kuchyni s bezlepkovou pohankou, která zahřeje tělo a ozdraví žíly

  0:22
Pro celiaky, zimní období a těžce pracující je pohanka v kuchyni požehnáním. Nasytí, zahřeje, pochutnáte si. Přitom stačí jednoduchá úprava, třeba se zeleninou a sýrem podle receptu v našem videu.
Jezte zdravě. Pohanka se zeleninou je i pro bezlepkáře | (2:30) | video: iDNES.cz

„Pohanka je výbornou zahřívající, lehce stravitelnou a bezlepkovou plodinou, ideální jak pro zpestření jídelníčku, tak pro pravidelnou konzumaci při bezlepkové dietě a při nemocech srdce a cév,“ radí specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

Ta nám také předvedla jednoduchou a u ní doma oblíbenou úpravu pohanky (zde její rady, jak jíst a netloustnout) a stačila jí k tomu miska loupané pohanky, 4 středně velké cibule, miska brynzy, miska mražené kukuřice a tři papriky.

Jak připravit rychlou večeři z pohanky krok za krokem

Pohanku jednoduše opražte na pánvi, stačí dvě až tři minuty, přitom ji pořád míchejte, aby se nepřichytla. Jakmile zhnědne a začne vonět, vezměte ji pod sprchu, respektive ji propláchněte pod tekoucí vodu a slijte z ní nečistoty.

Pak ji zalijte zhruba dvojnásobným množstvím studené vody, lehce osolte, vraťte na sporák a přikryjte poklicí, pod kterou by se měla vařit zhruba 20 minut.

Ingredience potřebné na přípravu pohanky se zeleninou a sýrem
Na horkou uvařenou pohanku rozprostřete přímo na pánvi vrstvu rozdrobeného sýru.
Na sýr pak rozprostřete vrstvu teplé zeleniny, přikryjte poklicí a klidně...
Pohanka se zeleninou a sýrem, servírovaná s kysaným zelím bohatým na vitamin C.

Mezitím si očistěte a nakrájejte zeleninu, kterou pohanku po uvaření dochutíte. Na olivovém oleji určeném pro tepelnou úpravu dozlatova osmahněte cibulku, pak k ní přidejte kousky zeleniny, promíchejte a nechte pár minut prohřát.

Na horkou uvařenou pohanku rozprostřete přímo na pánvi vrstvu rozdrobeného sýru (ovčí, kozí, případně může být i balkánský), na něj pak vrstvu teplé zeleniny, přikryjte poklicí a klidně nechte chvilku odstát.

„Je to ideální večeře,“ usmívá se Margit Slimáková. Než se všichni sejdou v kuchyni u stolu, může stát tohle jídlo na sporáku třeba hodinu a mezitím se v něm krásně propojí chutě a vůně.“ Servírujte s kysanou zeleninou, naprosto skvěle se k pohance hodí třeba obyčejné kysané zelí plné vitaminů (recept, jak si ho snadno připravit doma přímo do zavařovaček, najdete zde).

Co třeba pohanková kaše se škvarky a smaženou cibulkou?

„Proč ne, jen domácí škvarky a cibulku osmahněte jen lehce, protože delší smažení poškozuje rostlinné oleje,“ doporučuje výživová specialistka.

„U nás doma jsou jednoznačně nejoblíbenější palačinky z pohankové mouky, které pocházejí z Francie, kde se jim říká galletes. Naslano pravidelně připravujeme pohanku uvařenou s trochou mraženého hrachu. Po změknutí ještě na pánvi posypeme rozdrobeným ovčím nebo kozím sýrem a na jemno osmahnutou cibulkou a podáváme s kysaným zelím. A z nasušené pohankové natě doma děláme čaje.“

Celou řadu dalších receptů na slaná i sladká jídla z naší fotogalerie najdete zde.

A recept na úplně základní pohankovou kaši? Potřebovat budete 750 l mléka nebo obilninového nápoje (obecně platí 4 až 5 dílů mléka na 1 díl krupice), 150 g pohankové krupice, na ochucení javorový sirup, kakao nebo skořicový cukr, máslo na omaštění a slunečnicová či dýňová semínka, případně i ořechy nebo sušené ovoce na posypání.

Mléko či obilninový nápoj přiveďte k varu, pak stáhněte plamen a za stálého míchání postupně přisypávejte krupici. Vařte na mírném ohni do zhoustnutí, příliš hustou kaši můžete případně rozředit vroucím mlékem. Podávejte politou javorovým sirupem, posypanou kakaem či skořicovým cukrem. Můžete ji také omastit máslem a posypat na sucho opraženými semínky či nasekanými ořechy.

Na pohankové buchty zapomeňte, nevykynou

Chválu bezlepkové pohance pějí hlavně celiatici trpící chronickým onemocněním sliznice tenkého střeva a citliví na lepek. Ti dnes na našem trhu bez problémů najdou pohankové produkty z certifikovaných mlýnů, které pohanku loupou a melou do podoby lámanky, krupice i mouky v odděleném provozu. Její mletí je přitom náročnější, protože má tvrdší slupku než obilí, proto se už v minulosti stavěly speciální mlýny na pohankovou lámanku, krupici i mouku.

Přestože pohanka nepatří mezi obilí (je to dvouděložná, rdesnovitá rostlina, příbuzná rebarbory a šťovíku), také obsahuje především škrob a její využití v kuchyni je tedy prakticky stejné jako u obilnin. Nelze ovšem opomenout jednu důležitou informaci: právě proto, že neobsahuje lepek, zapomeňte, že byste z pohankové mouky připravili třeba nadýchané kynuté buchty.

Rýžovo-pohankový nákyp
Pohankový štrúdl
Pohankový perník

Z pohanky připravíte celou řadu bezlepkových moučníků, oblíbený štrúdl nevyjímaje.

Zato je pohanka zdrojem plnohodnotných bílkovin, takže tělu dodá potřebné živiny. Navíc je bohatá na vitaminy (především E, B1, B2), vlákninu, cholin, rutin, aminokyseliny (například kyselinu linoleovou), vápník a spoustu dalších látek.

Pohanka na jídelníčku jako lék na spoustu neduhů

Například rutin a vitamin E působí blahodárně na cévy, kterým vrací pružnost a léčí jejich chorobné změny. Účinek rutinu (tedy vitaminu P) ještě násobí vitamin C, proto je potřeba k pohance jíst čerstvou zeleninu, nebo právě uvedené kysané zelí. V kombinaci s vitaminem C totiž rutin zmírňuje potíže s křečovými žílami na nohou.

Obsažené vitaminy B1 a B2 zase dodávají našemu tělu energii a podporují činnost nervů. Spolu s účinky rutinu a vitaminu C pak snižují riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice, proto je pohanka ideální i pro starší lidi, kteří si chtějí dlouho udržet mentální i fyzickou svěžest. Dodá jim totiž i nezanedbatelné množství cenného vápníku a dalších stopových prvků.

Výše uvedený cholin zase zajišťuje přenos nervových impulsů do nervosvalové ploténky a do mozku, regeneruje jaterní buňky poškozené chorobami a alkoholem a zároveň napomáhá při odbourávání nahromaděného tuku v játrech. Kyselina linoleová snižuje hladinu cholesterolu v krvi a působí proti srážení krve v cévách.

Pohanka v květu
Pohanka v květu
Sklizeň pohanky v Česku
Neloupaná pohanka

Známý je léčebný účinek pohanky při praskání žilek v oku, v obličeji, při zvýšené krvácivosti, žaludečních a dvanáctníkových vředech. Blahodárně působí při střevních nádorech, ale pomáhá i při bolestivé a dlouhotrvající menstruaci, proti nechutenství a při bolestem hlavy.

A jak je to s pohankou na jídelníčku dětí? „Obecně je pohanka na talíři pro děti zpestřením, i když jsou pro ně vhodnější obiloviny, jako jáhly (o jáhlách více zde, včetně receptů) či rýže. Nejlépe je začínat pohankovými kašemi, které už mohou i malé děti, a teprve po roce začít přidávat pohanku jako přílohu, nebo pohankové palačinky a těstoviny,“ radí Slimáková jako matka tří zdravých dětí.

Odkud pohanka pochází?

Tato rdesnovitá rostlina pochází z Himálaje, ale dokázala se zabydlet i v Indii, Bulharsku, ve Finsku či u nás díky nájezdům Tatarů ve 13. století. V mnoha zemích tak je její název odvozen od slova Tatar, u nás od slova pohan, protože pohanští nájezdníci ji vozili v měšcích zavěšených u koňských sedel.

U nás se datuje poznání pohanky rokem 1241, kdy odvrátil král Václav I. vpád mongolských Tatarů do českých zemí. Po nich tu zůstaly právě pytle se zrním, které bylo nazváno podle těch, kdo je přinesli - tedy podle pohanů. Pohanková neboli pohančená kaše byla v minulosti oblíbeným jídlem valachů.

Autoři:

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025