Jižní či východní balkon přináší úrodu i květy, sever je oříšek - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jižní či východní balkon přináší úrodu i květy, sever je oříšek

  0:03
Začínáte-li s pěstováním na balkoně, mohou vám rady a osobní zkušenosti druhých ušetřit spoustu času, peněz i zklamání. Týká se to jak maximálního využití prostoru, tak výběru vhodných rostlin. Přece jen máme balkon každý trochu jiný a jinak orientovaný.
Rostlinám dopřejte dostatečně velkou pěstební nádobu, ať vůbec mohou prospívat....

Rostlinám dopřejte dostatečně velkou pěstební nádobu, ať vůbec mohou prospívat. A nepodceňujte závlahu, zvláště na balkoně orientovaném na jih, jihovýchod, případně východ. | foto: www.ikea.cz

Většině rostlin vyhovuje východní a jihovýchodní orientace, takže majitelé takových balkonů mají napůl vyhráno. Severní totiž bývají příliš stinné a jižní příliš slunné, což bývá pro řadu rostlin v letních tropických dnech zdrcující.

Z toho plyne i další faktor, od kterého byste se měli odpíchnout: sortiment volte i podle času, který chcete péči věnovat. „Například jižní a západní balkony se obvykle musí během letních veder přistínit, aby nedošlo k poškození rostlin prudkým sluncem. Proto je zárukou úspěchu vybrat tu správnou rostlinu na správné místo,“ zdůrazňuje Radka Pokorná ze sdružení Kokoza, které na toto téma pořádá i workshopy.

(Další praktické rady najdete v předchozím článku zde nebo zde.)

Co tedy na balkon orientovaný na jih, východ, západ a sever?

VÝCHOD: Místo, kde by se mělo dařit většině rostlin, pokud jim zajistíte dostatečnou zálivku a ochráníte je před poledním úpalem.

Můžete si tedy vybrat ze širokého sortimentu letniček, bylinek, drobného ovoce i plodové zeleniny pro radost.

Na rozdíl od balkonu orientovaného na jih se tu bude dařit i petrželce, pažitce i šalvěji. „Odvážnější mohou na jaře a na podzim vyzkoušet i listové saláty a ředkvičky, v létě pak popínavé fazole nebo hrášek. A místo bych určitě našla i pro keříková mini rajčátka, papriky a jahody,“ radí lektorka Kokozy.

JIH: S tím se můžete pustit do pěstování klasických letniček, bylinek - z těch se bude dařit zejména rozmarýnu, levanduli, mátě, oreganu, tymiánu, drobnému ovoci i zelenině. Dokonce můžete zkusit i nejrůznější variety růží.

Z jehličnanů zakrslé borovice a jalovce. Stěny, stropy a konstrukce můžete nechat porůst vínem nebo nádhernou, bujně rostoucí vistárií, nebo přilákat motýly komulí Davidovou (rady, jak přilákat motýly, zde). Zkuste i oleandry, syrské ibišky či vavříny, prostě světlo a teplomilné rostliny středomořského typu.

Jak pěstovat a kdy stříhat vistárie, aby kvetly, čtěte zde.

9. května 2014

Zkrášlete si terasu nebo zahradu rostlinou vistárie | (1:34) | video: iDNES.cz

ZÁPAD: I na západní balon by mělo slunce dopadat několik hodin denně, i to na pěstování stačí, pokud netoužíte zrovna po rostlinách ze Středozemí. Jen pozor na polední letní úpal, před kterým je potřeba rostliny přistínit.

Vychytejte specifika balkonu

Než truhlíky či jiné kontejnery se zeminou usadíte na vybrané místo a osadíte je, pozorujte svůj balkon během dne.

Jen tak totiž zjistíte, že máte i na svém jižním balkoně kout zastíněný sousedním domem, kam slunce během dne v podstatě nesvítí. A podle toho se musíte při výběru stanoviště pro jednotlivé rostliny řídit.

Dařit by se u vás mohlo i rybízu, angreštu či lesním jahodám, z bylinek pak meduňce, bazalce či petrželi. „Západ zvládá i většina letniček včetně pelargonií, i když mohou mít méně květů než na jižním balkonu. Zato můžete vyzkoušet stále populárnější hortenzii,“ doporučuje Pokorná (O jarním střihu hortenzie zde).

SEVER: Přestože je sever nejtvrdším oříškem, takové letničky na něj ještě vyberete: hodí se lobelky, begonie či fuchsie. S bylinkami, ovocem a zeleninou to už je horší, ale lze tu zkusit vypěstovatze semínek asijské saláty jako je mibuna, mizuna, perila či jedlé chryzantémy (podrobnosti v článku zde). Zkuste také vypozorovat, kam jde nejvíce a kam nejméně světla, a podle toho můžete vysadit druhy méně náročné na slunce. Myslete přitom na to, že u fotosyntézy platí: čím méně světla, tím méně závlahy rostliny potřebují.

„Nevěšte hlavu, že ovoci a zelenině se tu příliš dařit nebude, najdou se i výjimky jako kanadské borůvky a lesní jahodník, typickou bylinkou do stínu je kerblík a libeček, ze zeleniny zkuste pěstovat okurky a cukety. Neočekávejte ovšem bohatou úrodu,“ radí Radka zůstat nohama na zemi.

Přinejmenším můžete mít z balkonu krásně zelenou oázu. Z trvalek severní orientaci ocení bergenie a bohyšky, z keřů rododendrony a azalky, z popínavých rostlin například akébie, zimolez či břečťan a z jehličnanů jednoznačně tis.

Další praktické tipy pro každého balkonového pěstitele

- Kvůli omezenému prostoru balkonu vybírejte neproblematické rostliny bez trnů, ostnů či špičatých listů. Vyhněte se raději i jedovatým rostlinám, zvlášť pokud na balkon chodí i děti či domácí zvířata.

- Rostlinám také vyberte dostatečně velké květináče. Pamatujte, že dostatečná hloubka substrátu pro bylinky či letničky je alespoň 15 a 20 cm. Vyšší květiny, trvalky a keře potřebují kontejner hluboký alespoň 30 až 40 cm, stromky sázejte do minimálně půlmetrové hloubky.

Vertikální pěstování v paletě naplněné substrátem.
Vrchní část osázené palety, využitá pro okrasné rostliny.
Ve velkoobjemovém zavlažovacím truhlíku už můžete pěstovat rajčata či papriky....

- Prostor balkonu využijte maximálně a pěstujte rostliny na patra: využijte truhlíky, závěsné koše i konstrukce na popínavé rostliny. Fantazii se meze nekladou, na druhou stranu balkon nepřeplňte. Měl by se stát útulným místem, kde můžete trávit čas - a potřebujete se tam tedy i vejít.

- Nevěště hlavu, když se vám něco nepodaří. „Hlavní je se u pěstování bavit, užít si čas strávený s rodinou, nebo sám se sebou a prostě vypnout. Pěstování doma navíc přispívá k udržitelnému rozvoji, už jen tím, že z každého nákupu v obchodě vyhazujete minimálně plastovou krabičku od jahod, nebo obal na květináč s bylinkami. A doma s láskou vypěstované chutná prostě líp!“ radí ohledně přístupu Radka Pokorná.

Autor:

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

Nejen o svátcích dává policistka na Instagramu prostor kreativitě a inspiruje

„Mech, sněženky, křepelčí vajíčka a peříčka dodají věnci něžnost,“ popsala Jarmila Gonocová jednu ze svých instagramových fotografií pro časopis Žena a život. Na svém účtu @sweet.lily1177 přináší...

10. dubna 2025

Už jste letos zaplatili poplatek za psa? Kolik to je a na co si dát pozor

Pořídit si psa znamená nejen radost a věrného parťáka, ale také odpovědnost a pravidelné výdaje. Kromě krmiva, veterinární péče či doplňků musíte počítat i s místním poplatkem za psa. Jeho výše se...

10. dubna 2025

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025