Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilka Moja čeká prvního potomka. Rodit by měla v březnu

  10:27aktualizováno  10:27
Samec Niky se poprvé pářil s Mojou už v březnu. Nyní ředitel Zoo Praha a kurátor chovu savců obdrželi stručný e-mail ze španělského Cabárcena, ve kterém je uvedeno: "Skvělá zpráva pro všechny! Moja je březí!!!"

Moja v Cabárcenu | foto: Štěpánka Broege

Když Moja na konci loňského listopadu odcestovala do nového domova v moderním gorilím pavilonu v přírodním parku ve španělském Cabárcenu, bylo to právě proto, aby dostala šanci založit si vlastní rodinu (viz článek Na Moju čeká ve Španělsku partner).

Fotogalerie gorily Moji

"Volba padla právě na Cabárceno hned z několika důvodů: jde o kvalitní zoo, v níž žije harmonická skupina goril se samcem, který pochází z přírody. Ve Španělsku je navíc klima příhodné k tomu, aby gorily mohly trávit hodně času ve venkovním prostředí," upřesňuje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Moja, kterou z Prahy do Španělska přepravil speciál Českých aerolinií, do cabárcenské skupiny goril dobře zapadla. Samec Niky se o ni začal brzy zajímat a v poslední době ji opakovaně pářil (zpráva o prvním páření v březnu zde).

Mojino mládě by se mělo narodit v březnu

"Jsem rád, že došlo k naplnění toho, proč jsme Moju do Španělska odvezli: že dostává šanci mít potomstvo," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. "Zpráva o její březosti, kterou jsme netrpělivě očekávali, je vynikající, ale do porodu zbývá ještě dlouhá doba, Moja by měla rodit v březnu. Držme jí tedy palce!"

Podívejte se, jak si Moja Španělsko užívá:

Šestadvacetiletý samec Niky je vzhledem ke svému africkému původu geneticky mimořádně cenný. Více info o Nikym najdete v předchozím článku Partner gorilky Moji má pestrou minulost, ale táta by měl být skvělý

Březost u goril

Gorily nížinné jsou březí obvykle 251 až 295 dní. Rodí většinou jednoho potomka, starají se o něj do věku tří let. Gorilí samice pohlavně dospívají v pátém až sedmém roce věku, samci v devátém až desátém roce.

V cabárcenské skupině dále žijí jedenatřicetiletá samice Nadia a Chelewa, která je o rok mladší než Moja. Chelewa letos porodila mládě, to ale nešťastnou náhodou zahynulo (více zde).

Jak už Zoo Praha dříve informovala, březí je také Mojina matka, devatenáctiletá Kijivu. Pražská gorilí skupina by se tak na sklonku letošního roku měla rozrůst o dalšího člena. Pokud pak Moja napřesrok porodí zdravé mládě, stane se Kijivu babičkou.

Jak šel s Mojou čas od jejího narození v Praze...

Moja je potomkem samce Richarda a samice Kijivu. Narodila se v pražské zoo 13. prosince 2004. Dlouho nebylo známo její pohlaví, s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006. Jméno Moja znamená ve svahilštině "první".

Moja se zpočátku držela pouze na mámině hřbetě, ve věku zhruba čtvrt roku již ale začala dělat první krůčky. V sedmi měsících už běhala po celém výběhu.

Moja několik dní po narození

Moja několik dní po narození

Moja v pražské zoo

Dospívající Moja v pražské zoo

V roce 2005 vstoupila roční Moje do života "trochu jiná reality show" Odhalení, projekt, který parodoval tehdy oblíbené kontejnerové reality show typu Big Brother. Kamery umístěné v Pavilonu goril sledovaly sedm dní v týdnu, 24 hodin denně život gorilí rodiny. Moja se i díky tomuto projektu stala doslova celebritou.

Moja si postupně vytvářela vazby k jednotlivým členům pražské gorilí skupiny. Největší přátelství navázala se samicí Kambou, a to v době, kdy se Kijivu narodil v květnu 2007 druhý potomek, sameček Tatu. Kamba měla za sebou neúspěšný porod a zřejmě i díky tomu si k Moje vypěstovala téměř mateřský vztah.

Moja se stala známou nejen v Čechách, kde o ní vycházely knížky gorilích pohádek a CD, ale postupem času dobyla i Afriku. Výtěžek z produktů, jejichž tváří byla Moja a další gorily z pražské zoo, putoval na speciální sbírkové konto, ze kterého byly financovány aktivity na záchranu goril nížinných ve střední Africe, mimo jiné vytištění a distribuce pohádkových knížek o gorilách v Kamerunu, Kongu-Brazzaville a Středoafrické republice. Anglické a francouzské verze pohádkových knížek vzbudily v tamních dětech vztah ke gorilám a přírodě vůbec. (Více v článku o tom, jak africké děti pražské gorily milují.) 

V období dospívání musela Moja začít užívat hormonální antikoncepci (více zde). Byla již pohlavně dospělá a hrozilo, že by mohla zabřeznout se svým vlastním otcem Richardem. Proto nastal čas jejího odchodu z pražské zoo (čtěte zde).

Po devíti měsících v přírodním parku Cabárceno už Moju všichni členové tamní gorilí rodiny považují za právoplatného člena. Dosud trávila většinu času hrami s vrstevnicí Chelewou. Z gorilího jídelníčku si podle zpráv španělských chovatelů nejvíc oblíbila červenou řepu, celer a broskve.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

Gorilí omladina ze Zoo Praha slaví narozeniny, hodovat bude na zelenině

Sameček Ajabu, který v neděli oslaví své druhé narozeniny, venkovnímu výběhu...

Dvouletý sameček Ajabu, nečekané mládě jara 2016, se gorilí samici Shindě narodil 23. dubna. O šest let dříve přišel na...

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz