Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilka Moja čeká prvního potomka. Rodit by měla v březnu

  10:27aktualizováno  10:27
Samec Niky se poprvé pářil s Mojou už v březnu. Nyní ředitel Zoo Praha a kurátor chovu savců obdrželi stručný e-mail ze španělského Cabárcena, ve kterém je uvedeno: "Skvělá zpráva pro všechny! Moja je březí!!!"

Moja v Cabárcenu | foto: Štěpánka Broege

Když Moja na konci loňského listopadu odcestovala do nového domova v moderním gorilím pavilonu v přírodním parku ve španělském Cabárcenu, bylo to právě proto, aby dostala šanci založit si vlastní rodinu (viz článek Na Moju čeká ve Španělsku partner).

Fotogalerie gorily Moji

"Volba padla právě na Cabárceno hned z několika důvodů: jde o kvalitní zoo, v níž žije harmonická skupina goril se samcem, který pochází z přírody. Ve Španělsku je navíc klima příhodné k tomu, aby gorily mohly trávit hodně času ve venkovním prostředí," upřesňuje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Moja, kterou z Prahy do Španělska přepravil speciál Českých aerolinií, do cabárcenské skupiny goril dobře zapadla. Samec Niky se o ni začal brzy zajímat a v poslední době ji opakovaně pářil (zpráva o prvním páření v březnu zde).

Mojino mládě by se mělo narodit v březnu

"Jsem rád, že došlo k naplnění toho, proč jsme Moju do Španělska odvezli: že dostává šanci mít potomstvo," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. "Zpráva o její březosti, kterou jsme netrpělivě očekávali, je vynikající, ale do porodu zbývá ještě dlouhá doba, Moja by měla rodit v březnu. Držme jí tedy palce!"

Podívejte se, jak si Moja Španělsko užívá:

Šestadvacetiletý samec Niky je vzhledem ke svému africkému původu geneticky mimořádně cenný. Více info o Nikym najdete v předchozím článku Partner gorilky Moji má pestrou minulost, ale táta by měl být skvělý

Březost u goril

Gorily nížinné jsou březí obvykle 251 až 295 dní. Rodí většinou jednoho potomka, starají se o něj do věku tří let. Gorilí samice pohlavně dospívají v pátém až sedmém roce věku, samci v devátém až desátém roce.

V cabárcenské skupině dále žijí jedenatřicetiletá samice Nadia a Chelewa, která je o rok mladší než Moja. Chelewa letos porodila mládě, to ale nešťastnou náhodou zahynulo (více zde).

Jak už Zoo Praha dříve informovala, březí je také Mojina matka, devatenáctiletá Kijivu. Pražská gorilí skupina by se tak na sklonku letošního roku měla rozrůst o dalšího člena. Pokud pak Moja napřesrok porodí zdravé mládě, stane se Kijivu babičkou.

Jak šel s Mojou čas od jejího narození v Praze...

Moja je potomkem samce Richarda a samice Kijivu. Narodila se v pražské zoo 13. prosince 2004. Dlouho nebylo známo její pohlaví, s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006. Jméno Moja znamená ve svahilštině "první".

Moja se zpočátku držela pouze na mámině hřbetě, ve věku zhruba čtvrt roku již ale začala dělat první krůčky. V sedmi měsících už běhala po celém výběhu.

Moja několik dní po narození

Moja několik dní po narození

Moja v pražské zoo

Dospívající Moja v pražské zoo

V roce 2005 vstoupila roční Moje do života "trochu jiná reality show" Odhalení, projekt, který parodoval tehdy oblíbené kontejnerové reality show typu Big Brother. Kamery umístěné v Pavilonu goril sledovaly sedm dní v týdnu, 24 hodin denně život gorilí rodiny. Moja se i díky tomuto projektu stala doslova celebritou.

Moja si postupně vytvářela vazby k jednotlivým členům pražské gorilí skupiny. Největší přátelství navázala se samicí Kambou, a to v době, kdy se Kijivu narodil v květnu 2007 druhý potomek, sameček Tatu. Kamba měla za sebou neúspěšný porod a zřejmě i díky tomu si k Moje vypěstovala téměř mateřský vztah.

Moja se stala známou nejen v Čechách, kde o ní vycházely knížky gorilích pohádek a CD, ale postupem času dobyla i Afriku. Výtěžek z produktů, jejichž tváří byla Moja a další gorily z pražské zoo, putoval na speciální sbírkové konto, ze kterého byly financovány aktivity na záchranu goril nížinných ve střední Africe, mimo jiné vytištění a distribuce pohádkových knížek o gorilách v Kamerunu, Kongu-Brazzaville a Středoafrické republice. Anglické a francouzské verze pohádkových knížek vzbudily v tamních dětech vztah ke gorilám a přírodě vůbec. (Více v článku o tom, jak africké děti pražské gorily milují.) 

V období dospívání musela Moja začít užívat hormonální antikoncepci (více zde). Byla již pohlavně dospělá a hrozilo, že by mohla zabřeznout se svým vlastním otcem Richardem. Proto nastal čas jejího odchodu z pražské zoo (čtěte zde).

Po devíti měsících v přírodním parku Cabárceno už Moju všichni členové tamní gorilí rodiny považují za právoplatného člena. Dosud trávila většinu času hrami s vrstevnicí Chelewou. Z gorilího jídelníčku si podle zpráv španělských chovatelů nejvíc oblíbila červenou řepu, celer a broskve.

Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

Štěnic se repelentem nezbavíte. A můžete mít doma jako v klícce

Štěnice postelní pod mikroskopem

Domácností, kde se řeší výskyt štěnic, je stále více. Může za to hlavně dostupnost cestování, takže ke štěnicím můžete...

VIDEO: I v bytě potřebuje kocour lovit a vybít energii. Proto kouše

Ferda je krásný, zdravý, jenom trochu víc tlustý kocour. Potřebuje pohyb.

Mohutný, téměř deset kilogramů vážící, pravděpodobně pětiletý mourovatý kocour Ferda žije u své majitelky v pražském...

Další z rubriky

VIDEO: Roční gorilí kluk Ajabu už se kamarádí s kojící tetou Kambou

Malý Ajabu s gorilí tetou Kambou

Za poslední měsíc se Kamba, nejstarší samice pražské gorilí skupiny, konečně více sbližuje s Ajabuem, ročním potomkem...

VIDEO: Gorilí matky slouží jako trampolína pro batole i výrostky

Malí goriláci si dělají z mámy trampolínu.

Skákat plnou vahou těla na své matky, v tom jsou roční Ajabu i téměř pětiletý Nuru opravdoví přeborníci. Nuru se...

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

Najdete na iDNES.cz