Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Soutěž aktualizováno 
Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté zeleně. Což ovšem funguje jen v případě častých srážek, které teď značně chybí. Do soutěže Naše krásná zahrada poslal Petr Bednář snímky místa, které v tomto duchu proměňuje devátým rokem.

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou zahradu základem. Kvetou od jara do podzimu. | foto: Petr Bednář

Když se Petr Bednář před devíti lety přestěhoval, na jeho současné zahradě zbyly po předchozích majitelích jen tři broskvoně a jehličnany, které nemá rád.

Zahrada od jara do podzimu

Je přesvědčen, že se české zahradničení zvrhlo jen v sázení chvojí. „Je všude, přitom pod ním nic neroste, protože neopadavá. I na jaře je pod ním mrtvo, takže jen těžko symbolizuje dynamiku života a střídání ročních období,“ vysvětluje nadšený zahrádkář, proč by jen kvůli „bezúdržbovosti“ neměly být české zahrady zavaleny jehličnany.

„To nejkrásnější, co na 50. rovnoběžce máme, je střídání ročních období. Což skvěle symbolizují listy. A vůbec nevadí, kolik je s nimi na podzim práce,“ říká.

A může si to dovolit. Ze snímků jeho zahrady je evidentní, že se tím opravdu řídí. Pokud si projdete celou fotogalerii, můžete obdivovat barevné proměny jeho zahradního království, které má pouhých 500 metrů čtverečních. A v našem archivu lze dokonce nahlédnout, jak zahrada vypadala před šesti lety

Delphinium (stračka) pro skvělý kontrast, ovšem špatně přezimující a těžko...
Echinacea - vpravo, se také dobře rozmnožuje semeny. Bohužel jen ta botanická,...
Podzim, to jsou i barevné javory, astry, brsleny, listy meruněk a  konec růží.

Jaro, léto a podzim na jedné zahradě...

Dnes už tu moc místa na další výsadbu nezbývá. Nicméně po osmi letech je majitel této zahrady ve fázi, kdy zejména u trvalek zjišťuje, čemu se bude dařit v daných podmínkách. Tedy ve 415 metrech nadmořské výšky a jílovité zemi. 

Soutěž NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA stále probíhá

Série cca 8 fotografií vlastní zahrady (ideálně šířkových) včetně jejího popisu lze posílat až do středy 12. září 2018, 12:00 hodin, na e-mailovou adresu redakce soutez.hobby@idnes.cz. Do předmětu zprávy uveďte „Naše krásná zahrada“, velikost e-mailu maximálně 5 MB (případně snímky zašlete přes www.uschovna.cz).

„Zhruba po deseti letech začnu vytvářet květinové kompozice - až budu mít alespoň trochu ověřeno, co přežije a co ne,“ vysvětluje nadšenec, který miluje nejen anglické zahrady, ale i sázení, pletí, stříhání i zalévání a na zahradě by klidně strávil celý rok. Protože i kdyby zahradničil 100 let, bude toho o přírodě pořád vědět jen zlomek.

Miluje totiž dynamiku zahrady, byť se někomu může zdát statická. „Něco se zasadí, něco převládne, něco zhyne, něco se rozsemení, něco vůbec,“ konstatuje. A neustále prolehčuje jílovitou zem vlastním kompostem. Protože i kompostování je naprosto fascinující proces. A jílovitá zem humus potřebuje.

10 výherců získá v soutěži Naše krásná zahrada balíčky výrobků značky Fieldmann v hodnotě deseti tisíc korun

Soutěž je dvoukolová, k zařazení do prvního kola vybírá redakce z příspěvků zaslaných do 12. srpna, do druhého kola soutěže se ovšem lze zapojit až do 12. září. V každém kole čtenáři vyberou pět zahrad, které je nejvíc zaujaly (zde podrobná pravidla soutěže), čtenářskou anketu se zahradami zařazenými do prvního kola soutěže zveřejníme 22. 8.

Ceny pro 1. kolo: Pět výherců obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 388 Kč obsahující benzinovou sekačku (šířka záběru 40 cm), benzinový křovinořez (obsah motoru 25 ccm) a akumulační teleskopické nůžky na trávu a keře.

Ceny pro 1. kolo: Pět balíčků obsahujících benzínovou sekačku, benzínový...

Ceny pro výherce 1. kola (5 balíčků)

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro výherce 2. kola (5 balíčků)

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 Kč obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon (o výkonu 2400 W) a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Autor:Nejčtenější

Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...

Pohlreich odhalil rozpory v kuchyni. Kuchaři to zabalili kvůli neshodám

Bývalý šéfkuchař Vladimír Hanzelka dnes už vaří v Novém Jičíně.

V pořadu televize Prima Ano, šéfe! se odehrálo drama, které je velmi časté v mnoha restauracích. Až po návštěvě...Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Rostou? Pochlubte se svými aktuálními houbařskými úlovky

Miroslav Sovadina (na snímku) a další houbaři v regionu se vracejí z lesů s...

Někde lesy připomínají vyschlou poušť. Někde však bylo dost vláhy, aby houby mohly začít růst. Přitom by právě v této...

Další z rubriky

Zahrada budovaná s dětmi, kde nechybí záhony zeleniny, králíci a slípky

Vzorně uspořádaná zahrada, kde mají své místo záhony zeleniny i kurník a výběh...

„Od letošního října nám na zahradě ještě přibudou včely. Už se těším, až pojedeme k panu včelaři pro domluvené oddělky....

Posekat, zvertikutovat, dosít. Jak opravit suchý trávník v 10 krocích

Použít můžete travní směs, která byla v trávníku původně.

Do konce července napršelo v Česku téměř o třetinu méně srážek oproti třicetiletému normálu. Napříč republikou jsme tak...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz