Koncem léta můžete sklízet hlívu, když teď naočkujete pařez či kmen - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koncem léta můžete sklízet hlívu, když teď naočkujete pařez či kmen

  9:03
Zbavit se pařezu po pokáceném stromu bývá oříšek, který se probírá v nejedné internetové diskusi. Kdo hledá ekologické řešení a nespěchá, může mít z nežádoucího pařezu či kmene dvojí užitek: úrodu hub a ztrouchnivělé dřevo do kompostu.
Hlívu můžete z torza listnatého stromu na vlastní zahradě sklízet zhruba tři až...

Hlívu můžete z torza listnatého stromu na vlastní zahradě sklízet zhruba tři až pět let. | foto: www.potravinovezahrady.cz

Pokud vás čeká pokácení listnatého stromu, rovnou si můžete naplánovat, že část jeho kmene nebo přinejmenším zbylý pařez použijete na pěstování hub pro svoji kuchyni. Úplně nejsnáze na něm vypěstujete hlívu ústřičnou, která v létě a na podzim běžně roste na kmenech a pařezech v lese.

Jak se zbavit ořešáku

"Ideální je pěstování na čerstvých torzech listnatých stromů, naočkovaných měsíc až dva po pokácení," radí  Marek Kvapil. Po pokácení si totiž pařez či kmen nejprve potřebuje pár týdnů odpočinout.

Několikatýdenní čekání má své důvody. "Dřevo postupně ztrácí přirozenou schopnost bránit se proti napadení hub. Zdravý nebo čerstvě pokácený strom je vůči napadení houbami imunní."

Jenže to platí i naopak. "Čím delší čas uplyne od pokácení stromu, tím méně je jeho dřevo imunní. Takže je potřeba ho osadit podhoubím hlívy dřív, než ho napadnou plísně a houby, po kterých zrovna netoužíte," vysvětluje Marek, který hospodaří na pozemku na Hané, provozuje webové stránky s radami, jak si vybudovat potravinovou zahradu a má s tímto způsobem pěstování hlívy osobní zkušenost. Hlívu na kmeni ořešáku na snímcích vypěstoval bez problémů bez předchozích zkušeností a s rodinou ji využili v kuchyni.  

Vhodné stromy

Ořešák, bříza, topol, osika, jasan, vrba či jabloň, obecně listnaté stromy.

Sadbu hlívy byste měli sehnat snadno, stačí se poohlédnout na internetu, celkem běžně bývá i v zahradnictvích. Za půllitrové balení dáte zhruba stovku, větší balení bývá cenově výhodnější.

Jak naočkovat pařez: možnosti jsou dvě

Pokud se pařezů týká, nejčastěji se očkují do otvorů navrtaných po obvodu řezné plochy. Do vrtačkou připravených svislých otvorů natlačíte podhoubí, využít lze v tomto případě i takzvanou špalíčkovou sadbu. Otvory s podhoubím pak můžete zakápnout třeba parafínem nebo zamáznout štěpařským voskem, aby nevysychalo.

Navrtávání otvorů lze případně vypustit: sadbu můžete rozprostřít i přímo po řezné ploše pařezu a přikrýt ji pár centimetrů vysokým kuláčem, který přichytíte hřebíkem. Načas můžete pařez překrýt fólií, aby nevysychal.

Jak si poradit s kmenem: na zářezy použijte motorovku

Kmen naočkujete do zářezů vytvořených střídavě z jedné a druhé strany kmene pomocí motorové pily. Kmen jednoduše naříznete zhruba do jedné třetiny a vyříznete z něj klínek, jak je to patrné na snímku níže. 

Klínek vyříznutý z kmene následně zasunute a přichytíte zpět hřebíčkem.

Do vyříznuté "kapsy" vložíte přiměřené množství podhoubí.

Klínek v případě potřeby seříznete, vložíte zpátky a přichytíte ke kmeni jedním hřebíčkem.

Zhruba po čtyřech měsících podhoubí proroste dřevem a objeví se první plodnice.

Do vyříznutého otvoru pak nasypete sadbu, klínek vložíte zpět a přichytíte ho hřebíkem, aby držel na místě. Pár měsíců budete mít pocit, že se nic neděje, ale vězte, že zhruba čtyři měsíce trvá, než podhoubí dřevem proroste.

Pokud naočkování správně načasujete, tedy provedete ho během jara, ten samý rok byste měli na konci léta, nejpozději na podzim, sklízet první plodnice. Přesný termín závisí na počasí, protože teplotu pod širým nebem nelze regulovat, na rozdíl od pěstování hlívy například na pytlích. Ty se dají podle potřeby přemístit do tepla, nebo naopak do chladnější místnosti, například do sklepa či do chléva. 

Vysvětlení je prosté. "Platí pravidlo, že podhoubí se rozrůstá při vyšší teplotě, nejrychleji při 28 oC. Ovšem k plození potřebuje nižší teploty, hlíva ústřičná plodí při poklesu na zhruba 18 a méně stupňů. Proto při pěstování pod širým nebem začíná plodit obvykle až k podzimu, kdy se přirozeně ochladí," vysvětluje Marek Kvapil, proč je tak zásadní rozdíl mezi pěstováním hlívy v interiéru a na zahradě.

Úroda potěší žaludek a podpoří zdraví

Plodnice hlívy ústřičné se pak sklízejí ideálně ve velikosti dětské dlaně. Nejenže jsou z ní například výborné řízky, hlíva má i léčivé účinky. Díky obsaženým imunoglukanům posiluje přirozenou imunitu, tepelně neupravená pomáhá i alergikům (více v předchozím článku zde).

Plodit by vám naočkovaný pařez nebo kmen mohl dva tři roky, v případě tvrdého dřeva i déle. Jako správná dřevokazná houba ho za tu dobu hlíva pěkně rozloží, takže vyplozené ztrouchnivělé dřevo nakonec využijete do kompostu.

A co se starým pařezem, napadeným houbami?

Pařez, který vám hyzdí zahradu, ale na pěstování hlívy už se nehodí, protože je napadený houbami či plísněmi, raději odfrézujte. Praktické rady k takovému postupu najdete v předchozím článku zde.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Nenáročný, ale za péči se odvděčí. Tipy na jarní péči o angrešt

Angrešt patří mezi nenáročné keře, stejně jako maliny, rybíz nebo ostružiny. Bohatou úrodu ale můžete podpořit pravidelnou péčí. Jak a kdy stříhat angrešt a co mu ještě dopřát pro správný růst a...

10. dubna 2025

Nejen o svátcích dává policistka na Instagramu prostor kreativitě a inspiruje

„Mech, sněženky, křepelčí vajíčka a peříčka dodají věnci něžnost,“ popsala Jarmila Gonocová jednu ze svých instagramových fotografií pro časopis Žena a život. Na svém účtu @sweet.lily1177 přináší...

10. dubna 2025

Už jste letos zaplatili poplatek za psa? Kolik to je a na co si dát pozor

Pořídit si psa znamená nejen radost a věrného parťáka, ale také odpovědnost a pravidelné výdaje. Kromě krmiva, veterinární péče či doplňků musíte počítat i s místním poplatkem za psa. Jeho výše se...

10. dubna 2025

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025