Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Slimáky na zahrádce vysbírají žáby a na hnojení je hnůj

Chemii farmář nepotřebuje, na škůdce ani na hnojení. Pro pěstování plodin musíte umět využívat kosmické vlivy a hnojit stačí přírodními prostředky. To všechno tvrdí farmář Vlastimil Kadeřábek se Sklenařovic, který hospodaří v horském údolí bez sítí a elektřiny.

I když se zdá téměř nemožné pěstovat si v horách vlastní zeleninu i obilí, farmář Vlasta dokáže být i v dnešní době v podstatě soběstačný. Už jedenáctý rok sám obdělává čtyři hektary svažitého pozemku v nadmořské výšce 650 až 700 metrů.

Kdo zná výsevní dny, může se pustit do zahradničení

"Něco vypěstovat v horách jsem schopen jen díky tomu, že se řídím astronomickými vlivy. Tedy podle pohybu planet," popisuje farmář tajemně něco, co vzápětí rozklíčuje. Zahrádkářům radí pořídit si každý rok aktuální příručku Výsevní dny, kterou vydává PRO-BIO, Svaz ekologických zemědělců ze Šumperka. Pěstování zeleniny i další práce kolem domu se prý budou dařit každému, kdo se podle ní bude řídit.  

Skleník z lahví od okurek se neosvědčil

"Všechno dělám ručně, proto mám minimální náklady," vysvětluje farmář, jakým způsobem náročné hospodaření zvládá. Jen elektřinu mu vyrábí solární panel a signál mobilního telefonu honí po stráni. Pokud tedy vůbec má mobil zapnutý; já čekala dva dny, než mi naskočila sms, že je dostupný. A pokud prší, jak tomu bylo koncem minulého týdne, tak je farma ve Sklenařovicích jednoduše bez proudu. A tedy i bez internetu – dokud opět nevyleze sluníčko. 

Aby úrodu v horských podmínkách uspíšil, postavil si Vlastik (jak mu říkají kamarádi) svépomocí i skleník. "Z velkých, několikalitrových zavařovacích lahví. Vypadal dobře, ale ukázalo se, že v něm mají rostliny tak málo světla, že živoří," poznal novodobý farmář na vlastní kůži trpkou zkušenost řady zahrádkářů, kteří podobné skleníky nadšeně budovali za dob největší slávy Přemka Podlahy.

Se skleníkem tedy počítat nemůže, přesto zvládá vypěstovat si i vlastní sadbu zeleniny. "Celer mám vysetý už od ledna, ten potřebuje růst deset měsíců," má Vlastik jasno v tom, co která rostlina vyžaduje. Letos se navíc rozhodl, že zkusí vypěstovat víc zeleniny, aby ji mohl nabídnout i na trzích. 

To všechno bez chemie, kterou nepoužívá ani na hnojení, ani na likvidaci škůdců. "Když se do přírody jednostranně nezasahuje, tak si se škůdci poradí sama. Housenky vysbírají kobylky, slimáky žáby, to mám vyzkoušené," konstatuje zkušený hospodář suše. Další rady, jak na slimáky, najdete v článku Na slimáky platí pivo, kachny, sůl, pichlavé bariéry i zahradní jezírko.  

Bude to ale také znamenat, že se farma neobejde bez brigádníků. "Protože jsem založil vedle své 3,5arové zahrádky ještě pole o ploše 10 arů, rozdělené do pruhů. A obdělat ho, to nebude legrace," tuší farmář dopředu, jak to bude náročné. Kdo by si tedy chtěl práci a život v horách třeba na pár dní vyzkoušet, může se s farmářem Vlastikem domluvit přes e-mail na webové stránce farmy Sklenařovice nebo přes facebook.

Odstavují se kůzlata, farmář začíná dělat sýr

Vlastův jídelníček se skládá hlavně z toho, co mu poskytuje vlastní zahrádka a stádečko ovcí a koz – tedy z obilovin, zeleniny, mléka a sýrů. Masa se téměř vzdal. Jediné, co mu přináší nějaký příjem je kozí sýr vyráběný podle staré přírodní receptury a dotace, na které dosáhne díky patnáctihlavému stádečku koz a dvou ovcí. "Patnáct kusů, to je maximum, co uživí moje louka. A čtrnáct je minimum pro získání dotace. Takže si nemohu dovolit zvířat ani víc, ani míň," odkrývá Vlastik, jak jeho malá farma funguje.

Kůzlata se začala rodit začátkem února, takže už je farmář pomalu odstavuje a z kozího mléka konečně může začít vyrábět sýr. "Dělám ho podle prastaré receptury. Místo syřidla si připravuju ryze přírodní mléčný extrakt. V podstatě používám stejný princip jako při výrobě mozzarelly. Té se můj sýr také nejvíce podobá," vysvětluje farmář, který se pouští i do ochucování sýrů bylinkami. Pokud byste si sami chtěli výrobu sýru vyzkoušet, návod najdete v článku Jednoduchý recept na domácí sýr, který snadno vyrobíte i v paneláku.  

Farmář Vlastimil Kadeřábek s ženami, které si vyzkoušely život na jeho farmě v Krkonoších.
Farmář Vlastimil Kadeřábek s ženami, které si vyzkoušely život na jeho farmě v Krkonoších.
Život na farmě může na první pohled vypadat idylicky, je to ale dřina.

Farmář Vlastimil Kadeřábek s ženami, které si vyzkoušely život na jeho farmě v Krkonoších.

Farmář si sám i pere či peče chleba, v zimě tká vlnu na vlastnoručně vyrobeném stavu, zkouší ji i barvit přírodními prostředky. I při těchto činnostech se řídí výsevními dny, zmíněnými v souvislosti s pěstováním plodin. "Když je plodový den, peču žitný kváskový chleba a kynutá těsta, protože bábovka a piškotová těsta se v těchto dnech připalují. Pro ty je dobrý listový den, kdy se naopak nedaří péct chleba – je těžký a jakoby nedopečený," popisuje, jak to funguje v kuchyni. 

Pečení kváskového chleba si také můžete zkusit, viz článek Upečte si poctivý celozrnný kváskový chléb, pochutnáte si.

Potřebuje takhle soběstačný chlap vůbec ženu? Ukázat by se to mělo v pravidelné pondělní reality show televize Prima Farmář hledá ženu. V pondělí večer se vysílá už popáté, dvacet minut po deváté večer.  

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025