Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co lze v zimě dělat pro zahradu? Kropit záhony močí a dalších 22 věcí

  0:19aktualizováno  0:19
„Když v zimě opravíte vyviklanou motyku, seženete dostatečnou zásobu mulče, nebo nakoupíte semínka, nebudou vás tyto úkoly stresovat v době, kdy jste zavaleni prací,“ vysvětluje permakulturní zahradník Marek Kvapil. Jeho slova platí pro jakoukoliv zahradu.

Tyto kompostovací vyvýšené záhony Marek Kvapil průběžně plní starou slámou, štěpkou, pilinami, vytrhaným plevelem a na podzim také listím. V zimě je kropím močí, přes sezónu v nich pěstuje brambory a dýně. | foto: Marek Kvapil, www.potravinovezahrady.cz

Ne že by se pro zahradu v zimě nic jiného dělat nedalo. „I když ekosystém v zimě spí, neznamená to, že byste museli zahradničení zcela pověsit na hřebík,“ říká Marek Kvapil (více o něm a permakulturních zahradách zde). I za tuhých mrazů, když je zem ztvrdlá na kámen, můžete pro svou zahradu ledacos udělat a nemusíte přitom ani opustit své vyhřáté obydlí.

Fotogalerie

Podle praktikujícího zahradníka, pro kterého je jeho zahrada vyloženě potravinovou - tedy zdrojem ovoce, zeleniny a dalších plodin pro celou rodinu - se vyplatí přetáhnout některé činnosti z nadcházející sezony do zimy a zmírnit tak zátěž v extrémně pracných obdobích. „Budete na ně mít dostatek času, uděláte je pečlivěji a promyšleněji. A o to víc radosti vám možná přinesou,“ vysvětluje i na svém webu. Co všechno se tedy podle Marka dá v zimě pro zahradu udělat?

1/ Shánět semínka
Pro něj osobně jedna z nejoblíbenějších zimních aktivit - sledování semínkových burz, výměna semínek přes internet, pročítání katalogů, objevování nových odrůd a málo známých druhů zemědělských plodin. Přidává několik tipů, kde se shánět po osivu neprůmyslových odrůd, které je vhodné pro permakulturní zahradu. Třeba v semenářské zahradě Arche Noah v rakouské obci Schiltern (další tipy zde).

2/ Studovat odbornou literaturu
Jedním ze způsobů, jak se zdokonalovat v zahradnickém umění, je studium kvalitní permakulturní a zahradnické literatury. I četbou knih lze navazovat na zkušenosti jiných zahradníků. Dostáváte tak příležitost neopakovat jejich chyby. Nejcennější jsou ty knihy, jejichž autoři vycházejí právě ze své vlastní zkušenosti. Doporučuje například Zahradu k nakousnutí od Seppa Holzera, Rajskou zahradu Alexandry Heil, Českou biozahradu od Radomila Hradila a kol. s podtitulem Zelenina a ovoce bez chemie či Zdravou zahradu od Heleny Vlašínové.

3/ Řezat stromy
Zimní řez ovocných stromů lze provádět v únoru a v březnu (proč až v předjaří, čtěte zde), pokud nepanují příliš velké mrazy. Tedy při teplotě nad – 8 °C. Pokud je více jak desetistupňový mráz, je lepší s řezem počkat, případně ho přerušit. Zabráníte tak většímu poškození zejména mladých stromků mrazem. Desatero správné prořezávky najdete zde, případně Marek Kvapil odkazuje na články zkušeného sadaře Ondry Dovaly (například zde).

4/ Shromažďovat organickou hmotu
V zimě můžete sehnat balíky slámy na mulčování (lépe se osvědčily kulaté, které se dají kutálet, ne ty hranaté, s nimiž se těžko manipuluje), zajistit hnůj na doplnění organické hmoty do půdy nebo si v lese - po domluvě s majitelem pozemku -nasbírat zbytkové dřevo na stavbu vyvýšených záhonů.

5/ Posypávat záhony popelem
Pokud doma topíte dřevem nebo dřevěnými lisovanými briketami, potom můžete posypávat pozemek popelem z kamen. Dřevěný popel obsahuje zejména větší množství draslíku a vápníku, což jsou dvě nezbytné živiny, které rostliny potřebují ke zdravému růstu. Popel má podobné chemické vlastnosti jako vápno, jímž někdy zemědělci vápní pole, a neutralizuje kyselé půdy.

6/ Kropit záhony močí
Moč je bohatá zejména na dusík a fosfor a přitom naprosto sterilní (u zdravého člověka), takže ji lze po naředění vodou dobře  využít jako tekuté přírodní hnojivo k rostlinám. V zimě se rostliny obvykle nehnojí, ale močí (buď přímo, nebo ze separační toalety) můžete podle Marka kropit záhony, do kterých jste na podzim zaryli větší množství organické hmoty bohaté na uhlík, jako je například slamatý hnůj, sláma, piliny či štěpka. Právě tak můžete moč aplikovat pod zamulčované stromky či keře, uhlíkatá organická hmota do sebe močovinu natáhne.

7/ Opravit a zakonzervovat nářadí
Co nejdříve - ideálně kdybyste to už měli hotové - můžete natřít olejem kovové části zahradnického náčiní. Nabrousit rýče, motyky a plecí nože na plečku, opravit hrábě, žebřík, kolečka, případně si dokoupit nebo vyrobit nové nářadí.

8/ Vypracovat osevní plán zeleniny
Když si v zimě pečlivě rozplánujete, co chcete další rok pěstovat a na jak velké ploše (a v jakém sponu a kolik semen na to budete potřebovat), na jaře efektivněji využijete pracně vybudované záhonky. Budete mít také lepší přehled o tom, zda máte dostatek, případně dokonce přebytek osiva.

9/ Naplánovat výsadbu stromků a keřů
Chcete-li na jaře sázet ovocné stromy nebo keře, načrtněte si na papír v měřítku plán výsadby. Budete vědět, kolik dřevin si máte pro danou výměru zajistit a jak velkou plochu potřebujete zamulčovat. Designéři permakulurních zahrad k tomu používají tzv. kolečkovou metodu - půdorys pozemku a malá a velká papírová kolečka znázorňující v měřítku keře a koruny stromů v odpovídajícím měřítku.

10/ Udělat rozbor půdy
Chemický rozbor prozradí, zda půdě chybí nějaké živiny či v ní naopak přebývají toxické látky a jaké. Rozbor včetně doporučení, jak postupovat, vám udělají v oblastních zemědělských laboratořích po dodání vzorku vaší půdy. Ten odeberte ideálně při oblevě, když půda není zmrzlá, z místa, které chcete rozborovat, šesti různými vpichy rýčem do hloubky 30 cm. Vzorek smíchejte a ze směsi odeberte zhruba 0,5 kg půdy a pošlete do laboratoře. Cena rozboru začíná cca na 500 Kč.

11/ Sklízet úrodu
Při troše plánování zůstává užitková zahrada zdrojem vitaminů a minerálů i v zimě, kdy lze sklízet růžičkovou kapustu, nejrůznější listovou zeleninu (polníček, roketu, cibuli sečku, pažitku, petržel kadeřavou), některé čajové bylinky (třeba mátu), a když rozmrzne půda, tak i topinambury. Předpokladem je vysadit tyto plodiny ve správný čas, nechat je na zahradě až do zimy a listovou zeleninu ochránit před sněhem a mrazem vrstvou chvojí či mulče.

12/ Otestovat klíčivost starších semen
Máte-li doma starší nebo pochybné osivo, u něhož si nejste jisti klíčivostí, udělejte si test. Do navlhčené vaty na talířek rozložte padesát nebo sto kusů semen (záleží samozřejmě na plodině) a nechte někde na skříni či na okně při teplotě kolem dvaceti stupňů. Po dvou až třech týdnech spočítejte vyklíčená semena. Když vzejde pětadvacet semen z padesáti, má osivo klíčivost 50 % a měli byste na jaře vyset dvakrát větší množství semen, než kolik chcete rostlin.

13/ Určit nejteplejší a nejchladnější zóny zahrady
Podle toho, ve které části zahrady roztává při zimních oblevách sníh prvně a kde zůstává nejdéle, snadno identifikujete nechladnější a nejteplejší - nejprosluněnější - místa pozemku.

14/ Rýt záhony
Začátkem a koncem zimy, když není půda na kost promrzlá, lze také vzít rýč a zrýt záhony, které jste nestihli zrýt na podzim, případně další dosud neosázenou plochu a rozšířit si zahrádku. Rytí má význam zejména na těžké jílovité půdě.

15/ Chránit rostliny před mrazem
Zejména před holomrazy - tedy mrazem bez sněhu - je důležité chránit česnek, jahodníky a bylinky vrstvou slaměného mulče nebo chvojím.

16/ Odebírat rouby
Koncem prosince a v průběhu ledna se řežou rouby ovocných stromů, které se na jaře štěpují na podnože nebo na vzrostlé stromy. Rouby se odebírají z jednoletých výhonů. Měly by být silné alespoň jako tužka a dlouhé přibližně patnáct centimetrů. Nařezané rouby uložte do sklepa a z poloviny zasypte pískem.

17/ Nařezat vrbové proutí
Pokud pěstujete vrby, v zimě je čas na sklizeň vrbového proutí, z něhož lze vyrábět pletené vyvýšené záhony, pergoly, komposty nebo košíky na sklizeň ovoce (tipy, co lze stavět z proutí zde). V únoru a v březnu se odebírají také vrbové řízky, které na jaře zapícháte do země na vlhké místo, kde vám snadno zakoření.

18/ Stratifikovat semena
Chcete-li zkusit vypěstovat ovocné stromy ze semen, měli byste přes zimu semena na několik týdnů uložit do vlhka a chladu. Třeba v krabičce s pískem do lednice nebo do vlhkého sklepa, čemuž se říká stratifikace. Bez ní by semena na jaře nevyklíčila. Běžná zeleninová semena ji nepotřebují, kromě semen česneku, který lze rovněž pěstovat ze semen, i když se to málo ví.

19/ Kácet stromy
V zimě, v době vegetačního klidu, je čas na kácení umírajících, nemocných, poškozených nebo překážejících stromů. Pařezy jabloní a ořešáků, které po stromech zůstanou, na jaře naočkujte sadbou hlívy ústřičné (postup najdete zde). Pařezy se rychleji rozloží a ještě se na podzim najíte hub.

20/ Krmit ptáky
Přitáhnout na zahradu užitečné ptáky a udržet si je tam je důležité pro kontrolu nad některými hmyzími škůdci bez použití chemie. Například sýkorky a jiné přezimující ptactvo dokáží zničit až 99 % přezimujících larev obaleče jablečného, který způsobuje červivost jablek a jiného ovoce. V zimě, kdy je v přírodě nedostatek potravy a stěhovaví ptáci odlétají do teplých krajin, má přikrmování velký význam pro zamezení ztrát populací (více zde) jednotlivých ptačích druhů, které u nás zůstaly. Kromě toho výhled na krmítko za oknem je k nezaplacení.

21/ Postavit kurník, kachník nebo králíkárnu
Když v zimě postavíte domeček pro drůbež nebo králíkárnu, můžete se na jaře pustit do chovu (více o chovu slepic zde, králíků zde). Získáte pomocníky, kteří dokážou zužitkovat různé organické zbytky a plní v permakulturní zahradě důležité funkce. Regulují hmyzí škůdce a slimáky, poskytují výživný hnůj či trus a promění  nejedlou biomasu v chutnou stravu (vajíčka, kachní a králičí maso).

22/ Přihrnovat sníh ke stromkům
I se sněhem můžete na zahradě hospodařit. Přihrnujte ho k ovocným stromkům či keřům, k vrbám, k výsadbám mrazuvzdorných bambusů a k jiným vlhkomilným rostlinám. Zajistíte jim více vláhy na jaře, kdy ji potřebují k nastartování růstu po zimním spánku.

23/ Vysít papriky a rajčata
Může se to zdát brzy, ale již v únoru vysejte do kelímků papriky a celer – tyto dvě plodiny mají velice dlouhou vegetační dobu a bez včasného předpěstování by vám nedozrály. V březnu dosejte lilky a rajčata (více o výsevech zde). Nechejte za oknem při teplotě 20 až 30 °C, zalévejte a na jaře budete mít vlastní sazeničky odrůd, které jste si vybrali nebo sami nasemenařili. V polovině května je můžete vysadit ven na zahrádku.

Autoři:
Nejčtenější

Pokud se vám podaří z lesa přinést podobný úlovek, tak s ním hurá co nejdříve...
Houbové hody i po vzoru císařů: pomazánka z růžovek i bedly po lesnicku

Houby byly oblíbeným pokrmem od nepaměti a za náramnou lahůdku je měli už vybíraví římští císaři. Hlavní houbařská sezona je v rozpuku, takže tradiční...  celý článek

Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR instaluje hmyzí hotel.
K Milovicím se vracejí divoké včely. Pomáhat jim začaly i hmyzí hotely

Divoké včely, tedy další klíčová skupina živočichů se pomalu vrací do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Pastva divokých koní,...  celý článek

Místo trávníku směs plevelů
PORADNA: Sousedi nesekají zahradu, máme trávu plnou pampelišek

Sousedi mají vedle nás pozemek, na kterém chtějí v budoucnu stavět. Ale nechávají ho ladem a k nám se dostávají bodláky i pampelišky. Co s tím? ptá se zoufalá...  celý článek

Jakmile se pohne voda třeba pohybem ryby, kriticky vyvážené boilies se pohybuje...
Jak dostat na háček zkušeného kapra. Ošálí ho kriticky vyvážená boilies

Pro kapraře jsou boilies standardem, jak nalákat na háček ty největší kousky. V některých vodách, kde jsou mraky rybářů, jsou však už tak zkušení a chytří, že...  celý článek

Hroch Karl Wilhelm po příjezdu do dvorské zoo zkoušel nový výběh se staršími...
Dvorská zoo přišla o mladého hrocha. Uhynul zřejmě po kousnutí od samice

V zoo ve Dvoře Králové nad Labem uhynul dvouletý samec hrocha Karl Wilhelm. Utrpěl zranění v tříslech zadní nohy, kvůli němuž dostal otravu krve. Hodně toho...  celý článek

Další z rubriky

V téhle zahradě bude hodně práce.
Sedm kroků od zarostlé houštiny k upravené zahrádce. Jaké stroje to usnadní

Představte se, že jste koupili chalupu. Stavba je v pořádku, ale na zahradu už léta nikdo nesáhl, takže se proměnila v neprostupnou houštinu.  celý článek

Čerpadlo Gardena s automatem
Čerpadlo do sudu zalije zahrádku, ale nepočítejte s velkým kropením

Sud na dešťovou vodu na zahradě používá většina zahrádkářů. Byla by škoda, když už náhodou občas zaprší, pouštět vodu do kanálu. Je lepší využít ji na zalévání.  celý článek

Krychlové melouny jsou samozřejmě skladnější. Ale také výrazně dražší. V...
Tvarovaný meloun je spíš jen dekorace. Jako rarita víc vynáší

Těžko říci, jestli melouny tvarované během růstu do podoby krychlí, srdcí či pyramid ještě patří do krámků s ovocem a zeleninou. Japonci za ně zaplatí nemalé...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.