Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Navoněný srpen

V srpnu ovládají naši krajinu svítivě žlutá pokosená pole, jejichž barvy ani vůně si nemůžete nevšimnout. Poznejte ty nejvoňavější srpnová lákadla!

. Král bylin

Díky všestranným léčivým účinkům vévodí heřmánek pravý všem léčivkám.

Koho prozradí vůně

Podél silnic a na okrajích polí si nemůžeme nevšimnout žlutobílých kvítků heřmánku (Matricaria chamomilla). Složité květenství – úbor s centrálním terčem ze žlutých květů s bílými okrajovými jazykovými kvítky - mají i jeho podobně vypadající příbuzní, heřmánkovec přímořský (Tripleurospermum maritimum) a rmen (Anthemis arvensis). Známá nezaměnitelná vůně nám však hned prozradí jeho totožnost. 

galČasto roste pohromadě se svým blízkým příbuzným, heřmánkem terčovitým (Matricaria discoidea), který ale postrádá bílé jazykovité květy a má pouze nazelenalý vyklenutý středový terč s trubkovitými květy.

Za vůní až k rybníku

Při cestě kolem rybníka jistě zavadí o vaše smysly další známá bylinka - máta. Čeleď hluchavkovitých, do které se rostlina řadí, zahrnuje více druhů mát, které se mezi sebou kříží. Dokonce i známá máta peprná (Mentha piperita) je kříženec dvou druhů - máty vodní (Mentha  aquatica) a máty klasnaté (Mantha spicata).

Téměř všechny rostliny z této velké rodiny mají ve svých pletivech voňavé silice, které se snadno uvolňují při rozemnutí listů. galMnohé z nich využíváme jako koření, např. dobromysl (oregano), tymián, šalvěj, bazalku, meduňku, rozmarýn či saturejku. 
Do této voňavé rodiny patří i mateřídouška (Thymus). V srpnu ji můžeme nalézt na slunných stráních či suchých zídkách podél cest.

Z některých polštářů se line přímo citronová vůně. Tu způsobuje celá řada siličných látek, jejichž obsah je u tohoto rodu velmi proměnlivý. Proto každý polštář mateřídoušky voní jinak.

Mateřídouška je i výbornou léčivou rostlinou, hodí se zvláště na zimní nachlazení. Pokud je vám její vůně příjemná, stačí natrhat pár snítek, usušit a zavázat do malého plátěného pytlíku. Při jeho promnutí vás pak bude ještě dlouho provázet její vůně.

Jak voní barvy

Barevnou vládu nad suchými pasekami však v srpnu pomalu začíná přebírat rozkvétající vřes.
galZimní období se vám zas připomene vůní pečených jablek při procházce po cestě prozářené sluncem. Ale nebojte se, léto má ještě vládu pevně v rukou, hlásí svou vůní vinná růže (Rosa rubiginosa). Její listy a stonky jsou pokryté droboučkými červenými tečkami – žláznatými trichomy (chlupy), které uvolňují vonné silice. Rostlina se pomocí těchto látek brání před napadením nenažraným hmyzem.

Fóra čtenářů HOBBY.cz